Saturday, Feb 28th

Last update:09:45:26 PM GMT

Su Anda Buradasiniz: SİYASET

Siyaset

CHP Mersin Milletvekili A.Adayı Celal Çelik" Mersin İçin Yeni Bir Yüz,Yeni Bir Nefes"

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

CHP Mersin Milletvekili A.Adayı Celal Çelik Tüccar Külübü'nde Mersinli Gazi arkadaşlarınında hazır bulunduğu kahvaltıda gazetecilerle buluştu,"Neden aday olduğunu" açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden Milletvekili aday adaylığını açıkladıktan sonra bir dizi ziyaretler gerçekleştiren Celal Çelik,mMersin'deki basınla buluşmasında gazeteci Mirza Turgut da bulunduğu gözlendi.

Çelik “Doğru, dürüst ve ilkeli siyaset için Milletvekili aday adayı olduğunu,ülkenin kritik bir dönemeçten geçtiğine işaret ederek,sen ben kavgasını br yana bırakarak güç birliği yapmanın zamanı olduğuna işaret ederken CHP,7 Haziran seçimlerinde iktidar olacağını ifade etti.30 yıldır asker olarak hizmet verdiğini,bilgi,birikim ve düşüncelerini topluma hizmet etme zamanının geldiğini,Mersin'in sorunlarını bildiğini öncelikli olarak Turizm ve Tarım alanında yatırımlar yapılması Mersin ekonomisine katkı sağlayacağını,isdihdama dayalı çalışmaların takipçisi olarak gerçek bağlamda Mersin'in sadece Ankara'da değil her yerde vekili olacağını belirtti.


Emekli Albay olan Celal Çelik Milletvekili Aday Adayı olmasının başlıca nedeni "doğru, dürüst ve ilkeli bir siyaset için milletvekili aday adayı olduğunu.Her zaman temiz, doğru siyasetten yana olduğunun altını çizen Çelik, “Hiçbir zaman o bunun adamı bu şunun adamı düşüncesiyle hareket etmeden, birlik ve beraberlik içerisinde çalışmak. böylelikle bir çalışma içerisinde olunmasını arzuladığını CHP'sini Mersin’de birinci parti, Türkiye genelinde iktidara taşımayı amaçladığını söyledi.

Çelik,milletvekili adayının belirlenmesinde,“Ön seçimin"  parti üyelerince  belirlenmesinin yararına dikkat çekti.

CHP Mersin Milletvekili aday adaylığını açıklayan Celal Çelik2in biyografisinden;"Mersin ili Silifke ilçesi merkeze bağlı Bolacalıkoyuncu köyünde dünyaya geldi. İlk, Orta, Lise eğitimlerini Mersin ili Mut İlçesinde tamamladı..Askeri öğrenci olarak bünyesine katıldığı TSK’ dan  30 Ağustos 2013 tarihinde Kıdemli Albay rütbesinde kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.Bu süreçte TSK’nin bir çok yurt içi, yurt dışı ve NATO kadro görevlerinde çalıştı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Norveç, Afganistan, Azerbaycan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde görevlerde bulundu. Çalışdığı dönemde;Anadolu Üniversitesi (İktisat) Lisans,Beykent Üniversitesi (İşletme Yönetimi / İşletme) Yüksek Lisans,Bahçeşehir Üniversitesi (Avrupa Birliği İlişkileri)  Yüksek Lisans, eğitimlerini tamamlayarak diploma ve ünvanlarını aldı.

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde CHP Silifke İlçe Belediye Başkan A.Adayı oldu.Halen, Akdenizhaberler.net, Sondurakhaber.com, ufukturu.net internet gazetelerinde köşe yazıları ve makaleler yazmaktadır.

İktisatçı,İşletme Yönetimi Uzmanı, Avrupa Birliği Uzmanı ve (E) Albay, olan Celal ÇELİK evli ve bir kız evlat babasıdır. İngilizce bilmektedir.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

 

 

Giritliler Mersin'e Gelişlerinin 91. Yılını Kutladı

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Giritliler Anavatan'a gelişlerinin 91. yılını bir dizi etkinliklerle kutladı

İlk tören sabah Cumhuriyet Alanı'nda yağmur altında toplanan bir grup  Girit Mübadilleri,Ata'nın manevi huzurunda saygı duruşunda bulunuldu, Ulusal Marşı'n okunmasının ardından çelenk konuldu.

Girit TürkleriKültür ve Dostluk  Derneği başkanı Dr. Hüseyin Şendağ,Girit'ten ayrılarak Mersin'e gelişlerinin 91. yılını andıkları bu gün acı tatlı anılarıyla yaşamın sürdüğünü,Girit kültürünü bugüne kadar değişik etkinliklerle yaşattıklarını,şubatın 24'ü Girit Mübadilleri'nin Mersin'e geldikleri gün olduğunu belşrtti. Atatürk Giritlilere gösterdiği yakın ilgi ve destekleriyle bugüne gelmelerinde emeğinin çok olduğuna vurgu yaparak,manevi huzurunda bulunmaktan büyük onur duyduğunu ifade etti.

Cumhuriyet Alanı'ndaki törenin ardından Atatürk Parkı içinden geçerek deniz kıyınına gelen Girit Mübadilleri ellerindeki karangilleri denize bıraktı,denizi atatürk fotoğrafları ve  bayraklarla donatanGiritliler saygı duruşunda bulundu.

Girit Mübadilleri'nin Mersin'e gelişlerinin 91. yılı etkinlikleri İSK Sergi salonun'da Giritli araştırmacı Zeynep Demirdeler'in geçen yıl Girit ve Yunanistan'a yaptığı geziyle ilgili 75 fotoğraf yer aldığı sergi açıldı.Konuklara Girit şarabı sunuldu.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

AKDENİZ'DE ÇÖPLER YERALTINA İNİYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Doğaya ve çevreye duyarlı projelerine bir yenisini daha ekleyen Akdeniz Belediyesi, Mersin’de bir ilki daha gerçekleştiriyor.

"Daha temiz çevre,sağlıklı Akdeniz"

Pilot mahallelerde başlayan uygulama ile Akdeniz ilçe sınırlarındaki çöp toplama konteynırları, kurulan sistemle birlikte yer altına alınıyor. Projenin, önümüzdeki günlerde kent merkezine de yayılması hedefleniyor.

“Temiz çevre, sağlıklı Akdeniz” sloganıyla ilçe genelinde birçok inovatif projeye imza atan Akdeniz Belediyesi, atık yönetimi konusunda da yeni bir uygulama başlattı. Şevket Sümer, Hal ve Güneş Mahallelerinde başlayan pilot uygulamada, mevcut çöp konteynırlarının yerine atık toplama istasyonlarını yer altına alan bir sistem kuruldu. Toplam 1100 litre kapasiteli 6 konteynır ile başlatılan

yeraltı atık toplama sistemi, sağlıklı bir yaşam alanı ve temiz çevre hedefleniyor. Sistem, modern bir şekilde yer altına alınan konteynırlar ile kötü çöp görüntüsünün ortadan kalkmasına ve çöpün burada depolanmasına olanak sağlıyor. Yer altındaki konteynırın hareketi, çöp toplama aracı üzerine yerleştirilen hidrolik sisteme bağlanmasıyla sağlanıyor. Sistemdeki pistonun yağ basıncıyla oluşan itme kuvveti ile birlikte makaslar yukarıya doğru hareket ediyor, konteynır platformu zemin seviyesine çıkıyor. Yer altındaki sistemin olası sızmalarına karşı sızdırmaya dayanıklı 135 milimetre kalınlığında beton bariyer bulunuyor.

“Modern şehircilik anlayışı”

Akdeniz Belediyesi Eş Başkanları Yüksel Mutlu ve M. Fazıl Türk, pilot uygulaması başlatılan yer altı atık toplama sisteminin halk sağlığı ve çevre konusunda son derece önemli bir adım olduğunu dile getirdiler. Projenin, doğaya ve insana saygının, modern şehircilik anlayışının da gereği olduğunu vurgulayan Eş Başkanlar, “Sağlıklı bir yaşam ve temiz bir çevre, kentleşme sürecinde göz ardı edilmemesi gereken bir husustur. Bu konudaki duyarlılığımızı da her platformda dile getiriyoruz. Temizlik hizmetleri ve atık yönetimine ilişkin modernizasyon çalışmalarımız artarak sürecek. Şu anda Şevket Sümer, Hal ve Güneş Mahallelerini pilot bölgeler olarak seçtik. Sistemin verimli olması durumunda, ilçemizin tüm mahallelerine yer altı atık toplama istasyonları kuracağız. Böylece atıkların yarattığı kirlilik, koku ve bulaşıcı hastalık riskini asgari düzeye çekeceğiz. Evsel atıklardan kaynaklı sinek ve haşere üremesini de önlemiş olacağız. Aynı zamanda görsel kirliliği engelleyerek yaşam alanlarımızın daha güzel ve temiz hale gelmesini sağlayacağız” şeklinde konuştular.

MERSİN KENT HABER

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

BAROLAR'ın POZANTI Tepkisi

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Çocuk cezaevlerinde yaşanan olaylar ile ilgili ortak basın açıklaması yapan 5 bölge barosu; kamuoyunda büyük yankı uyandıran Pozantı Cezaevi’ndeki taciz olayları ile ilgili verilen takipsizlik kararına tepki gösterdi.

 

Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen, Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı, Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez ve Osmaniye Baro Başkanı Dilem Aksoy, kamuoyunda büyük yankı uyandıran Pozantı Cezaevi’ndeki taciz olayları ile ilgili verilen takipsizlik kararına tepki gösterdi.

Açıklamada; 2012 yılında toplumda büyük infiale neden olan Pozantı Çocuk Cezaevi’nde yaşanan tecavüz vahşetinin sorumluları hakkında takipsizlik kararı verildiği hatırlatılarak, “Tecavüz mağduru olan çocuklar hakkında ise müebbet hapis cezası ile yargılama devam etmektedir.

 

“SUÇLULARA CESARET VERECEK”

 

Olayın yaşandığı dönem kamuoyu ile paylaşılan bilgiler ve inceleme komisyonlarınca tutulan raporlarda tecavüz vakalarının yaşandığı sabit olmasına rağmen verilen bu karar vicdanları yaralamıştır. Hatta oluşturulan bu raporlar neticesi söz konusu cezaevi kapatılmıştır. Olayda sorumluluğu bulunan cezaevi yöneticilerinin cezalandırılmaması bu neviden vakaların devamı yönünde suçlulara cesaret verecek, başka cezaevlerindeki olayları tetikleyecektir. Nitekim 23.02.2015 tarihi itibari ile haberlere konu olan bir başka skandal ifade etmeye çalıştığımız bu hususu doğrular niteliktedir.

 

“ŞAKRAN İDDİALARI TÜYLER ÜRPERTİCİ”

 

Öte yandan Şakran Cezaevi olarak anılan İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda meydana geldiği iddia edilen çocuk koğuşlarında bir arada barındırılan çocuklardan zayıf olanların daha büyük çocuklarca tecavüze ve çeşitli işkencelere maruz kaldıkları yönünde çıkan haberler tüyler ürperticidir. Cezaevindeki her birey gibi çocuklarda devletin sorumluluğu altındadır. Çocuk cezaevlerinde bu çocuklar cezalarını çekerken amaç çocukların ıslahı ve yeniden topluma kazandırılması iken bu durumları yaşayan çocukların yaşadıkları travmanın da cezaevinden çıktıktan sonrada devam edeceği şüphesizdir. Hele ki yaşanan bu olaylar cezasız bırakılır ise bunun neticelerinin de toplum vicdanında derin yaralar bırakacağı aşikardır.

 

“HAK İHLALLERİNİN TAKİPÇİSİYİZ”

 

Bu konunun ivedilikle yetkililerce araştırılarak sorumluları hakkında cezai işlem başlatılması ve konu ile ilgili kamuoyu vicdanını rahatlatacak bir açıklama yapılması gerekmektedir. Cezaevlerinde yaşanan bu olaylar hukuk devletinde kabul edilemez türden olaylar olup; tutuklu ve hükümlülerin yasalarca güvence altına alınan haklarının açık ihlalidir. Avukatlık Yasası'nın 76. Maddesi gereği barolara verilen yetki ve göreve dayanarak bu açıklamayı yapmamız vicdani bir zarurettir. Çocuk cezaevlerinde yaşanan bu hak ihlallerinin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” ifadelerine yer verildi.

 

“İÇ GÜVENLİK PAKETİ GERİ ÇEKİLMELİ”

Bölge barolarının ortak basın açıklamasında “İç Güvenlik Paketi”ne yönelik eleştirilerde yinelendi. Konuyla ilgili; “Temel hak ve özgürlükleri zedeleyen, Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı olan, kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıran, İç Güvenlik Paketi'nin yasalaşması için her gün milletin iradesine yakışmayacak biçimde mecliste tartışmalara sebebiyet veren siyasi iktidarı devletin güvencesi altındaki Çocuk Cezaevlerinde bulunan bu çocukların güvenliğinin sağlanması için gereğini yapmaya davet ediyoruz.

MERSİN KENT HABER

YKKED Mersin Şube Kongresi Yapıldı

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği (YKKED) Mersin Şubesinin 3. Olağan Genel Kurulu, 21 Şubat 2015 Cumartesi günü, saat 13:30 da önceden ilan edilen gündemle şube binasında gerçekleştirilmiştir.

2. Dönem Yön. Kurulu Başkanı Serdar ERKAN, Açılış konuşmasında katılan üye ve konuklara teşekkür etti. 3. Olağan Genel Kurulumuzun ülkemizinve Dünyanın içinden geçtiği özel bir dönemde toplandığını, Mersin'de katledilen Çağ Üniversitesi Öğrencisi Özgecan ASLAN'ın vahşice öldürülmesinin, ülkemizin henüz aydınlanma'sının gerçekleştiremediğinin göstergesi olduğunu, Avrupa'nın aydınlanma çağı öncesi, engizisyon mahkemeleri döneminde giyotinde veya sokaklarda yakılarak öldürülen kadınların yaşadığı dönemi yaşar gibi olduğumuzu ifade etti. Bu ortamın yıllar önce kadınlara  seçme ve seçilme hakkını veren ve köy enstitülerinde yoksul kız öğrencilere pozitif ayrımcılık yaparak onları köylerden alıp öğretmen yapan aydınlanma hareketinin ve Cumhuriyetimizin kadınlara sağladığı kazanımları geriye götürülme çabalarının yaşandığı döneme denk gelmesinin tesadüf olamayacağını vurguladı.Bu nedenle tüm üyelerimizi ve yutttaşlarımızı Ülkemizin yeni bir ortaçağa götürülmesine engel olmak için örgütlü bir  mücadeleye  davet etti.
Öte yandan özellikle Akkuyu Nükleer Santrali ile yok edilecek  doğal varlıklarımıza dikkat çeken Serdar ERKAN, herkesi kentlerimizin sakini değil, sahibi olmaya çağırıyoruz dedi.
Genel Kurulun önerisiyle  Divan Kuruluna, geçtiğimiz günlerde vahşice katledilen  Özgecan ASLAN'ın anısına  kadın üyelerimizin seçilmesi önerilmiş ve Divan Başkanlığına  Dr. Nuray Özdemir ÖZKAN, Başkan Yardımcılığına Sülbüye YAZAR, 1. yazmanlığa Münevver ÖZGENÇ , 2. yazmanlığa  İlkin  VERİM seçildi. Divan Başkanı Dr. Nuray ÖZKAN, kendilerine gösterilen güvene teşekkür ederek, kadınların ve tüm yurttaşlarımızın Mustafa Kemal ATATÜRKün kurduğu Cumhuriyete ve onun değerlerine sahip çıkarak, yeni bir ortaçağa dönmemize müsade etmemeleri ve mücadele etmemiz gerektiğini vurguladı.
Mustafa Kemal ATATÜRK devrim şehitlerimiz ve öldürülen tüm kadınlarımızın anısına 1 dk lık saygı duruşun ve İstiklal Marşımızın coşkuyla okunmasından sonra  gündeme devam edildi. Genel Kurulun önerisiyle sonuç bildirgesi komisyonu kurularak hazırlanan sonuç bildirgesi hazırlanması kabul edildi.
2. dönem  faaliyet ve giderler konusunda yapılan görüşmeler sonucunda geçmiş dönem faaliyet ve harcamaları kabul edildi.
Sonuç bildirgesi taslağı okundu. Yeni yönetim Kuruluna  redakte edilerek yayınlaması konusunda yetki verildi.Divana verilen önerge ile genel Kurulun Özgecan'ın ailesinin evine taziye ziyaretine gidilmesi oy birliği ile kabul edildi.
Şube organlarının seçimi gizli oy açık tasnif yöntemi ile yapıldı.Yapılan sayım sonunda, genel kurula katılan üyelerinin tamamının oybirliği ile Yönetim Kurulu , Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu (asıl ve yedek) üyeleri seçildi.(ektedir).
Daha sonra teşekkür konuşması için yeni yönetim kurulu adına söz alan Serdar ERKAN, gösterilen güven için genel kurula teşekkür ederek, tüm üyelerimizi ve yurttaşlarımızı aydınlanma ve çağdaş uygarlığı yakalama mücadelesinde şubemiz komisyonlarında görev almaya  davet etti.
Daha sonra divan başkanı katılanlara ve katkı sunanlara teşekkür ederek genel kurul tamamlanmasından sonra Genel Kurula katılan üyelerle birlikte Özgecan ASLAN'ın ailesine taziye ziyareti yapıldı.
MERSİN KENT HABER

Mehmet Kara MHP'den Milletvekili Mi Oluyor?

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 4
ZayıfEn iyi 

Tece Eski Belediye Başkanı Mehmet Kara’nın 7 Haziran’da yapılacak milletvekili genel seçimlerinde aday olacağı, Milliyetçi Hareket Partisi’nden bazı isimlerin de adaylık sürecine sıcak baktığı ve aday listesinde yer alabileceği öne sürüldü.

ADAYLIK KONUSU HENÜZ NETLEŞMEDİ
Milliyetçi Hareket Partisi’nden milletvekili aday adayı olmasına MHP tabanı ve Genel Merkezi’nde olumlu baktığı eski belediye başkanı Mehmet Kara’nın vekil aday adaylığını açıklayıp açıklamayacağı henüz netlik kazanmadı. Sessizliğini koruyan Kara’nın kararı kamuoyunda hayli merak uyandırmış durumda.

PARTİ TABANINDAN YEŞİL IŞIK
Öte yandan MHP tabanı da Kara’ya destek verdi. Kara’nın MHP’den Milletvekili aday adayı olmasının kendilerini mutlu edeceğini söyleyen partililer; Kara’nın genç, dinamik ve inovatif düşünce yeteneğine sahip olmasını, kentin dokusunu bilmesini, burada doğup büyümesini, siyasete hakim olmasını, parti tabanından gelmesini, belediyecilik ve parti deneyimini, lider, teşkilat ve parti siyasetine bağlı olmasını kendisini diğer adaylardan bir adım öne taşıyacağını belirttiler.

MEHMET KARA KİMDİR?

-1969 yılında Mersin İli Merkez İlçesi Tece Beldesi’nde doğdu.

-İlk orta öğrenimimi Tece İlköğretim okulunda, lise öğrenimimi, Mersin Özel İçel Lisesi’nde tamamladı.

-1991 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Fakültesi, İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

-2006 yılında Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi, Lisans Üstü Eğitim Enstitüsü, işletme Yüksek Lisans Programını tamamladı.

-İyi derecede İngilizce biliyor.

-1995 yılında kurduğu ve halen sahibi olduğu Limited Şirketle Akaryakıt İstasyonu işletmeciliği ve tarımsal alanda üretim yapmakta.

-Birçok sivil toplum örgütü ve kamu yararı gözeten derneklerde kurucu üyelik, yönetim kurulu üyeliği, denetim kurulu üyeliği ve danışma kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

-1994 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Tece Belde Teşkilatını kurarak, 1997 yılına kadar Belde Başkanlığı görevini ifa etti.

-1997 yılında Milliyetçi Hareket Partisi Mersin İl Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçildi. 1999 yılına kadar bu görevi yerine getirdi.

-18 Nisan 1999 yılında yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile doğup büyüdüğü Tece Beldesi’ne Milliyetçi Hareket Partisi’nden Belediye Başkanı seçildi.

-28 Mart 2004 yılında yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile Tece Belediye Başkanlığı görevine yeniden seçildi.

-08 Mayıs 2007 tarihinde, 22 Temmuz 2007 yılında yapılacak olan 23. Dönem Milletvekili Seçimine MHP Mersin Milletvekili Adayı olmak için başarı ile yürüttüğü Tece Belediye Başkanlığı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı oldu.

MERSİN KENT HABER

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

OSKAR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Sinema dünyasının en prestijli film öldüllerinden biri kabul edilen Oscar sahiplerini buldu

İlk kez 1929'da verilmeye başlanan ve bu yıl 87'incisi düzenlenen Oscar Ödülleri, 22 Şubat'ta Hollywood'daki Dolby Tiyatrosu'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Birdman en iyi filmen iyi yönetmen, en iyi görüntü yönetmeni ve en iyi orijinal senaryo dallarında 4 dalda Oscar kazanarak geceye damga vurdu.

İşte kazananlar;

EN İYİ FİLM
Birdman (Alejandro González Iñárritu)

EN İYİ YÖNETMEN
Alejandro González Iñárritu (Birdman)

EN İYİ ERKEK OYUNCU
Eddie Redmayne (The Theory of Everything)

EN İYİ KADIN OYUNCU
Julianne Moore (Still Alice)

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
J.K. Simmons (Whiplash)

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Patricia Arquette (Boyhood)

EN İYİ UYARLAMA SENARYO
Graham Moore, "The Imitation Game"

EN İYİ ÖZGÜN SENARYO
Birdman

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM
Ida (POLONYA)

EN İYİ BELGESEL
CitizenFour

EN İYİ ANİMASYON
Big Hero

EN İYİ KURGU
Whiplash (Tom Cross)

EN İYİ ORJİNAL ŞARKI
Glory (Selma)

EN İYİ ORİJİNAL FİLM MÜZİĞİ
The Grand Budapest Hotel (Alexandre Desplat)

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ
Birdman (Emmanuel Lubezki)

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
The Grand Budapest Hotel (Milena Canonero)

EN İYİ MAKYAJ VE SAÇ
The Grand Budapest Hotel (Frances Hannon ve Mark Coulier)

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI
"The Grand Budapest Hotel"

EN İYİ SES KURGUSU
American Sniper

EN İYİ SES MİKSAJI
Whiplash

EN İYİ GÖRSEL EFEKT
Interstellar

EN İYİ KISA FİLM
The Phone Call (Mat Kirkby, James Lucas)

EN İYİ KISA ANİMASYON
Feast

EN İYİ KISA BELGESEL
Crisis Hotline: Veterans Press 1 (Ellen Goosenberg Kent ve Dana Perry)

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL