Wednesday, Jan 28th

Last update:05:19:06 PM GMT

Su Anda Buradasiniz: SİYASET

Siyaset

MİLLİ MERKEZ'DEN KARNE HEDİYESİ:FİDAN VE KİTAP

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Silifke Milli Merkez ve Eğitim – İş İlçe temsilcilikleri ortak bir karar alarak 8. Sınıf ve 12. Sınıf öğrencilerinden Takdir alan ve Takdir belgesini getiren öğrencilere birer adet zeytin fidanı armağan ettiler. Ayrıca ilk gelen 200 kişiye Ulusal Kanal Silifke Muhabiri Şair Vasıf ŞENTÜRK de kendi kitabını imzalayarak hediye etti.

Daha önce, tüm Silifke merkez ve köy okullarına Eğitim – İş ve sosyal medya tarafından duyurulan etkinlik 24.01.2015 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Saat 10.00 da dağıtımına başlanan fidan ve kitap için öğrenciler zaman, zaman izdiham yaşadı.

Saat 11.00 gibi basına bir açıklama yapan Milli Merkez ve Eğitim – İş özetle şöyle seslendiler Silifkelilere; “Sevgili Silifkeliler Değerli Basın Mensupları

AKP Kütahya Milletvekili ve Meclis Sanayi Komisyonu Başkanı Soner Aksoy,  Adana Milletvekili ve Tarım - Orman Komisyonu Başkanı Vahit Kirişçi ile  Ankara Milletvekili ve Çevre Komisyonu Başkanı Haluk Özdalga, "Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerinin Aşılattırılması Hakkında Kanun"da değişiklik yapılmasına ilişkin hazırladıkları yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundular. Teklif ile yürürlükteki yasanın 20. maddesinde değişiklik öngörüldü.

Daha bu teklif yasallaşmadan AKP hükümeti Bakanlar Kurulu Kararı ile Manisa’nın Soma İlçesi Yırca Köyünde bulunan Zeytinlikler için acil kamulaştırma kararı almış ve bu karar gereğince de bu araziler halkın tüm tepkilerine rağmen üzerinde termik santral kurmak için ihale yolu ile Kolin Şirketine satılmıştır. Şirket de bu alanda ki 6666 yetişkin zeytin ağacını köylülerin direnmesine rağmen bir gece iş makineleri ile imha etmiştir. AKP hükümeti çıkarttığı bu ve buna benzer yasalar ile halktan yana tavır almak yerine halkın mallarını yandaşlarına peşkeş çekmeyi yeğlediğini bir kez daha göstermiştir.

Bu konuda Danıştay 6'ncı dairesi daha önce yürütmeyi durdurma kararı verdiği Manisa'nın Soma ilçesine bağlı Yırca Köyü'nde termik santral yapılacak alanın acil kamulaştırılması ile ilgili Bakanlar Kurulu kararını esastan iptal etmiştir.

Kanun, hukuk ve nizam tanımayan AKP Hükümeti yine Danıştay’ın durdurma kararını hiçe sayarak Atatürk Orman Çiftliğine Saray da yaptırdığı hepimiz tarafından bilinen bir gerçektir.

Biz de Milli Merkez ve Eğitim – İş olarak AKP nin bu kanunsuz tavırlarını kınamak ve hem kesilen fidanların yerine bölgemizde yenilerini dikmek hem de öğrencilerimize ağaç ve doğa sevgisini aşılamak için onlara başarılarından dolayı bir fidan armağan edelim böylece bizim de pilavda tuzumuz bulunsun istedik.

Ayrıca, 24 Ocak Uğur Mumcu ve  Demokrasi Şehitleri Haftası olması  nedeniyle de bu gün, gençlerin elleriyle ekecekleri, bereketin ve barışın sembolü, zeytin fidanları daha da  anlamlı olacağı düşüncesindeyiz.

Etkinlik saat 15.30 da yapılacak olan Uğur MUMCU’YU anma töreni nedeni ile saat 15.00 de sona erdirildi.

Vasıf Şentürk

MİY,Başakşehire' Puan Kaptırdı 2-2

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
İstanbul Başakşehir, Mersin İdman Yurdu ile 2-2 Berabere Kaldı

Spor Toto Süper Lig'in 17. haftasında İstanbul Başakşehir, Mersin İdman Yurdu'nu konuk etti. Başakşehir Fatih Terim Stadyumu'nda oynanan ve Ali Palabıyık'ın düdük çaldığı mücadele 2-2 sonuçlandı.

Mersin'in golleri Sinan Kaloğlu ve Mehmet Taş'tan gelirken, ev sahibinin golleri ise Edin Visca ve Jeremy Perbet'den geldi.

Bu sonuçla İstanbul Başakşehir puanını 28'e, Mersin İdman Yurdu ise 23'e yükseltti.

HABERLER.COM

BAŞKAN TUNA, LANGIRT SAHASINI TANITTI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

11 yılda tam teşekküllü spor kompleksleri inşa ederek hizmete sunan Toroslar Belediye Başkan Hamit Tuna, ilçeye langırt sahası kazandırd

Bir eğlence sporu olarak oynanan langırtı, saha şekline dönüştürerek daha da eğlenceli hale getiren Toroslar Belediyesi, Türkiye’de nadir bulunan ve insanların sahaya girerek oynayabildiği langırt sahasını vatandaşların kullanımına sundu.

Toroslar Belediyesi bünyesinde portatif olarak yapılan langırt sahası, H. Okan Merzeci Mahallesi’nde konuşlandırılırken, saha düzenlenen bir gösteri maçıyla kamuoyuna tanıtıldı.

MHP Toroslar İlçe Başkanı Emre Aksay ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları ve vatandaşların da katıldığı programda Belediye Başkanı Hamit Tuna, langırt sahasında basın mensuplarıyla bir gösteri maçı yaptı.

Oldukça keyifli geçen gösteri maçı öncesinde bir konuşma yapan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna Toroslar’da ilkleri hayata geçirmenin mutluluğu içerisinde olduklarını söyledi.

İnşa ettikleri spor tesisleriyle amaçlarının, 7’den 70’e herkesi spora yönlendirmek olduğunu vurgulayan Başkan Tuna, masada oynanan langırt sporunu, langırt sahası olarak tasarlayarak, hizmete sunduklarını belirtti.

Başkan Tuna; “Türkiye’de bir örneği olmayan ve masada oynanan  langırt sporunu portatif  bir yapıyla insanlarımızın canlı bir şekilde oynayabileceği sahaya dönüştürdük. Belediye olarak sürekli yenilikleri ve ilkleri hayata geçirmekteyiz. Müdürlüklerimizle istişareler yaparak yeni inovasyon çalışmalarını uyguluyor ve bölgeye yakışan nitelikte projeler üretiyoruz. Bu projelerden bir tanesi de langırt sahasıdır. Bu yapı,  taşınılabilir bir şekilde tasarlanmıştır. Özellikle yeni bağlanan 5 beldemiz ve yaylalarımızda yaz aylarında insanlarımızın bu sporu yapmalarına vesile olacağız. Her yaş grubunun kullanabileceği ve hoş vakit geçirebileceği bu sahadan erkeklerimizin yanı sıra bayanlarımızın da yararlanmalarını ve spor yapmalarını istiyoruz” dedi.

Başkan Tuna’nın konuşmasının ardından, basın mensuplarının da katıldığı gösteri maçına geçildi. Berabere biten maçta tüm takım oyuncuları, yeşil sahalardaki futbol heyecanını yaşarken, her iki takımda birbirlerine günün anısına birer kupa takdim ettiler.

Müsabakayı izleyen vatandaşlar da Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya Toroslar’a sunduğu hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

MERSİN KENT HABER

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

Mimar ve Mühendisler Torba Yasanın Reddedilmesi İçin Destek İstedi

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 
Mimar ve Mühendisler Torba Yasanın Reddedilmesi İçin Destek İstedi
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mersin İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, son ' Torba Yasa Tasarısı'nda yer alan TMMOB Yasası'na ilişkin değişiklikleri protesto etti. TMMOB üyeleri, vatandaşlara broşür dağıtarak, tasarının reddedilmesi için halktan destek istediler.

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu üyeleri, öğle saatinde Akdeniz Belediyesi önünde toplanarak, ' Torba Yasa Tasarısı'na tepki gösterdi. Burada, ' TMMOB Torbaya Sığmaz' ve 'Taşeron Olmayacağız' yazılı beyaz önlükler giyen grup adına TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Seyfettin Atar açıklama yaptı. Hükümetin hazırladığı son torba yasanın ' İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' olduğunu anımsatan Atar, bu tasarı ile 13 yasada onlarca değişiklik yapılmasının öngörüldüğünü belirten Atar, bunların içinde TMMOB Yasası'nın da bulunduğunu söyledi. Tasarının, mühendislik, mimarlık, şehir planlama hizmetleri ve bunlarla doğrudan bağlantılı olan kentsel, kırsal, kültürel ve doğal varlıkları kapsadığına işaret eden Atar, "Kamuya ve halka ait varlıklara el konulması ve arazi-mülkiyet düzenlemeleri üzerinden iktidarın denetimindeki inşaat sektörünün bir rant alanı olarak biçimlendirilmesi ana amaçtır. Bu nedenle biz mühendis, mimar, şehir planlama örgütleri olarak, 'Ülkemize, Halkımıza, Mesleğimize, Örgütümüze Sahip Çıkıyoruz' içerikli bir kampanya yürütüyor ve halkımızın desteğini bekliyoruz. Bu kapsamda, kentlerin yaşanabilir, planlı ve sağlıklı hale gelmesi, ormanlarımızın, tarım arazilerimizin, kıyılarımızın, suyumuzun, bütün doğal çevremizin korunması ve ranta açılmaması için torba yasa tasarısını hep birlikte reddedelim" dedi.

Grup, Atar'ın açıklamasının ardından Kuvayi Milliye Caddesi'ne çıkarak, vatandaşlara broşür dağıtıp, torba yasanın çıkmaması için halktan destek istedi.

İHA

Feyyaz Aydın Yaşama Veda Etti

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Fazıl Aydı'nın babası Feyyaz Aydın vefat etti.

Mersin'nin emlak sektöründe önemli bir yeri olan FA Emlak sahibi Feyyaz Aydın'nın babası Fazıl Aydın Müftü Cami'nde  öğle namazına mütakip kılınan cenaze namazının ardından Şehir Mezarlığı'nda defnedildi.

Öğle saatlerinde Müftü Cami'ye getirilen merhum Feyyaz Aydın'ı eşi,yakın akrabaları,dostlarını, iş,siyaset,sanat dünyasının tanınmış sahsiyetleri yalnız bırakmadı.Cenaze namazında Mersin Eski Belediye Başkanlarından Kaya Mutlu,Toros Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tayyar Şen,MTSO Başkan Vekili Kasım Tanrıöver,Faik Burakgazi,Mersingiad Başkanı Alper Gürsoy,Avusturya Fahri Konsolosu Fazıl Tütüner,MHPAkdeniz Meclis Üyesi Fahri Ötlü,Cumali Avşar,Semihi Vural,Mürsel Esirgemez,Hacı Bayram Birinci hazır bulundu.Aydın Ailesi taziyeleri kabul etti.

Cenaze namazının ardından merhum Fazıl Aydın Mersin Şehir Mezarlığı'nda defnedildi. Kederli Aydın Ailesine "baş sağlığı" diliyoruz.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

BAŞKAN TARHAN'IN KENT ESTETİĞİ HASSASİYETİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP)’ı ziyaret ederek, kent estetiği konusunda görüşmeler yaptı.

MERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci ve yönetimi tarafından karşılanan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’a belediye meclis üyesi Mimar Selami Arıcı, Yapı Kontrol Müdürü Mehmet Kıratlı ve ruhsat amiri Tayfun Çayan eşlik etti. Yaklaşık iki saat süren toplantıda kent estetiği konusundaki hassasiyetleri göz önüne alan Başkan Tarhan, kent düzenini sağlamaya yönelik çalışmaları hakkında görüşlerini bildirdi. Büyükşehir Belediyesi’nin yetkisinde olan 1/5000 ölçekli nazım imar planının yapılmasında tüm sivil toplum kuruluşlarını duyarlı olmaya çağıran Başkan Tarhan, sivil toplum örgütlerinden gelecek olan tekliflerin Mersin Büyükşehir Meclis’inde gündeme getireceğini kaydetti. Kent estetiğinin ihtiyaçlarına cevap verilebilmesi için nazım imar planın yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Tarhan, Mezitli’ye daha güzel bir gelecek sunma adına herkesin elini taşın altına koyması gerektiğini savundu. Ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren ve yönetim kurulu üyeleri adına görüşlerini bildiren MERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci, Mezitli’nin, Mersin’in en gelişmiş ilçesi olduğunu belirterek, “Başkan Tarhan’ın, göreve geldiği günden bu yana Mezitli’deki yaptığı çalışmalar sayesinde daha çok gelişeceğine inanıyorum. Mezitli’ye hizmet vermeniz bizi ciddi anlamda sevindirmiştir. Tek amacımız kentimize faydalı olmak” ifadelerini kullandı. Ekinci, Mezitli’nin hızla gelişen bir ilçe olduğunu kaydederken, sivil toplum örgütü olarak kent estetiği adına gerekli hassasiyeti göreceklerini belirtti. Başkan Tarhan’ı uzun yıllardır yakinen tanıyan ve belediyecilikte ciddi tecrübelere sahip olduğunu hatırlatan Ekinci, “Mezitli’ye fayda sağlama adına böyle bir yükü üstlenmeniz bizi son derece memnun etti” şeklinde konuşarak teşekkürlerini dile getirdi.


MERSİN KENT HABER

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

Mersin Yeni Emniyet Müdürü Dr.Baştuğ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 
Mersin'e  yeni emniyet müdürü olarak Dr.Rahmi Baştuğ atandı.Mersin'de görev yapan Hasan Hüseyin Bahar başka bir göreve atanmak üzere Eminet Genel Müdürülüğü emrine alındı

Bursa, Gaziantep, Konya ve Edirne'nin de aralarında bulunduğu 21 ilin emniyet müdürü değişirken 15 ilin emniyet müdürü başka bir göreve atanmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alındı.

İçişleri Bakanlığına ait Atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Artvin Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Alaattin Akbaş, Bartın Emniyet Müdürlüğüne Şırnak Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Bilecik Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Ali Ekber Bektaş, Bitlis Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Fatih Kaya, Burdur Emniyet Müdürlüğüne Bilecik Emniyet Müdürü Eyüp Özüdoğru, Bursa Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Selami Yıldız, Denizli Emniyet Müdürlüğüne Konya Emniyet Müdürü Hüseyin Namal, Edirne Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Armağan Adnan Erdoğan, Gaziantep Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Erhan Gülveren, Isparta Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Halil Altan, Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Servet Yılmaz, Kars Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Faruk Karaduman, Konya Emniyet Müdürlüğüne Denizli Emniyet Müdürü Mevlüt Demir, Mardin Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Lütfullah Uğur Pekcan'ın, Mersin Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Dr. Rahmi Baştuğ, Muş Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Ahmet Cemal Çalışkan, Ordu Emniyet Müdürlüğüne Isparta Emniyet Müdürü Caner Tayfur, Osmaniye Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Nurettin Gökduman, Uşak Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi İbrahim Ergüder, Şırnak Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Celal Sel ve Yalova Emniyet Müdürlüğüne Polis Başmüfettişi Mehmet Ali Süvari atandı.

Ayrıca, Artvin Emniyet Müdürü Hamdi Selçuk, Bartın Emniyet Müdürü Mehmet Altınok, Bitlis Emniyet Müdürü Saim İşlek, Burdur Emniyet Müdürü İbrahim Taşlı, Bursa Emniyet Müdürü Sabri Durmuşlar, Edirne Emniyet Müdürü Cemil Ceylan, Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Gezer, Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar, Kars Emniyet Müdürü Ercan Çakmak, Mersin Emniyet Müdürü Hasan Hüseyin Bahar, Muş Emniyet Müdürü Faik Aksu, Ordu Emniyet Müdürü İsmail Dalkılıç, Osmaniye Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, Uşak Emniyet Müdürü Ogün Toprak ve Yalova Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel başka bir göreve atanmak üzere Emniyet Genel Müdürlüğü emrine alındı. - Yalova.

AA

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL