Sunday, Mar 29th

Last update:07:09:05 PM GMT

Su Anda Buradasiniz: SİYASET

Siyaset

AK Parti Mersin Milletvekili A.Adayı Salt ,"Mersin Bir Beş Yıl Daha Kaybetmesin"

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Ak Parti Mersin Milletvekili Aday Adayı Mekin Merter Salt, " Milletvekilinin görevi içinden çıktığı ve temsil ettiği şehrin menfaatlerini Ankara’da korumaktır. Milli hazineden içinden çıktığı şehre maksimum kaynağı aktarabilmektir. Milletvekilinin görevi budur. İşte ben bunun için çalışacağım. Yaşadığım şehri en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım." dedi...


İmge Haber

Salt, aday adaylığı sürecini ve Mersin'in sorunlarını değerlendirdi.

Mersin 'in en önemli sorunu öncelikle işsizlik ve ardından ulaşım geldiğini belirten Salt " Mersin kıyıya paralel olarak kurulmuş bir şehirdir. Son 20 yılda kuzeye doğru gelişti. Mersin'in bir an önce doğan ve batıdan otoyola bağlantılarının arttırılması lazım. Mersin içinde de 2. ve 3. çevre yolunun uzantılarının sağlanması lazım. Ulaşım sorununu bir an önce çözülmesi lazım. Yoksa önümüzdeki 5 yıl içinde çok daha ciddi tıkanmalar olacaktır"dedi.

"Yatırımların bölgeye çekilebilmesi için kentin yaşam kalitesi arttırılmalı

Kentsel dönüşümün çok önemli olduğunu vurgulayan Salt, "Sadece Çay, çilek ve Özgürlük mahallelerinde değil kent merkezinde de başlatılması gerekir. Kentin ve çehresinin değiştirilmesi lazım. Mersin bir anda çok hızlı bir şekilde göç aldı. Burada rant ekonomisinin ve şimdiye kadar gelmiş yerel yönetimlerinin ilgisizliği ve bilgisizliği, bunlarında çok büyük etkisi vardır. Bunların bir an önce düzeltilmesi lazım. Dünyada hızlı büyüyen kentlerin hepsinde bu karmaşalar olmuştur. Sanayi devriminden sonra kırsaldan şehirlere akın Londra'da başlamıştır. Sonra da diğer kentlere yayılmıştır Ama onlar kentsel dönüşümlerle bunu planlı hale getirebilmişlerdir. Türkiye'de Ak Parti'nin geçen yıl başlattığı o büyük kentsel dönüşüm hamlesinin esas amaçlarından biri de budur.Bir taraftan kentlerin görüntüsünü değiştirmek, diğer taraftan da yaşam kalitesini arttırmak ve şehirleri yaşanılabilir daha planlı bir hale getirebilmek. Bunun bir örneğinini de Mersin'de uygulanması gerekir. Bir de Mersin'e sermaye getirilmesi ve yatırımların arttırılması gerekiyor . Mersin bir dönem Karadeniz'den, Doğu Anadolu'dan ve güney Anadolu 'dan insan göçü ile birlikte müteşebbis ve sermaye akınına uğradı. Ama şu anda bu durdu. Bu yeterli değil. Şimdi büyük yatırımların Mersin'e yapılması lazım. Bu konuda çabalarımız olacak" dedi.

" Bu bölge yatırım yapılması için çok güzel potansiyele sahip. "

Mersin'in büyük projelerine de değinen Salt, "Tarsus Kazanlı projesinin bu dönemde mutlaka realize edilmesi lazım. Bu konuda devlet üzerine düşeni yaptı. Yol, doğal gaz, elektrik ve telekomünikasyon hattı olmak üzere gereken tüm alt yapıyı yaptı. Tahsis yapılan firmaların bir karar vermesi lazım. Ya da çekip gidecekler. Bu işi yapabilecek başka insanların gelmesi lazım. Bu bölge yatırım yapılması için çok güzel potansiyele sahip. Bunu dışında Antalya Mersin karayolu bu yasama dönemi içerisinde tamamlanmasını bekliyoruz. Ciddi olarak ulaşım ve yol kalitesini arttıracak bir yatırımdır. 1250 yataklı bölge hastanesinin inşaatı tam gaz devam etmekte. Bölge havaalanının ihalesi yenilendi ve alan firma en kısa sürede yapacağını söylüyor ki acil ihtiyaç var. Bunun dışında Adana ve Mersin arasındaki tren yolu dört hatta çıkarılacak. bu 4 hattan iki tanesi ham Adana'dan hem de Mersin'den havaalanına bağlanacak. Havaalanı da doğrudan otobana bağlanacak. Bunun takip edilmesi lazım. Bu büyük yatırımlar Mersin'in çehresini değiştirecek yatırımlardır. Siz alt yapıyı tamamlar şehre bir çeki düzen verirseniz sermaye kendiliğinden gelir. Özellikle OSB'ye büyük grupların getirilmesi lazım. Bunlar şehre hareket getirirler. Bunların oluşturacağı alt sektörler ve onlarında oluşturacağı bir istihdam varır. " dedi.

" Yaşadığım şehri en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım."

Tüm bunların takibi ve şehrin menfaatlerinin takibi için milletvekilliğini milletvekilliği gibi yapmak istediğini belirten Ak Parti Mersin Milletvekili Aday Adayı Mekin Merter Salt, " Biz de milletvekilliği kavramı karıştırılıyor. Milletvekili kimin nereye tayininin olacağı, kimin nereye işe gireceği ile uğraşmaz. Milletvekilinin görevi içinden çıktığı ve temsil ettiği şehrin menfaatlerini Ankara'da korumaktır. Milli hazineden içinden çıktığı şehre maksimum kaynağı aktarabilmektir. Milletvekilinin görevi budur. İşte ben bunun için çalışacağım. Yaşadığım şehri en iyi şekilde temsil etmeye çalışacağım. Dünyayı gezdim ve diyorum ki gelişmiş şehirde olanlar neden bizim kentimizde olmasın. Bunların üzerinde çalışacağım."dedi.

"Mersin bir 5 yıl daha kaybetti"

Mersin'in iyi yönetilemediğine vurgu yapan Salt, "Macit Bey, 15 yılda kente bir şey yapmadığı için, Burhanettin bey'in yaptığı çok küçük makyajlar bile göze gözüküyor. "Bir şeyler yapıldı "deniliyor. Neredeyse bir yıla yaklaşıldı. Burhanettin bey söz verdiği büyük yatırımlara daha başlayamadı ve bu gidişle de başlayamaz. İnşallah yanılmış olurum ama Mersin bir 5 yıl daha kaybetti diyebilirim. Çünkü bu yapıyla, bu anlayışla, Mersin bir 5 yılını daha kaybedecek gibi geliyor bana. "şeklinde konuştu.

GİRİT Mersin Melemez Köyün'de Dipdiri

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 6
ZayıfEn iyi 

Girit Kültürü Çukurova'da, yaşıyor Mersin'de Melemez Köyü'nde yaşatılıyor.

Girit Mübadilleri Türkiye'ye gelişlerinin 91. yılında "Girit Kültürünü" canlı ve diri tutarken kültürel dayanışmalarını bu hafta sonu düzenledikleri sabah kahvaltılarıyla gerçekleştirirken Girit'e ait değerler,yemekler,maniler,şarkılar,söylenceler yeniden anımsandı,yöresel tadlar büyük bir iştahla tadına bakıldı.Yeşillik deyince Girit'e özgü bitkilerden yapılan mezeler özellikle favo dikkati çekti.

Mersin Girit Derneği yöneticilerinden Hüseyin Cahit Arseven,Afet Tezkırlangıç,Hanife Körünoğlu ve İSK Başkanı Eyüp Dinç bu kültürün Mersin'de tanıtılası,gelecek kuşaklara taşınması bir kültürel değer olduğunu,bu kültürü yaşayanların zaman zaman da olsa bir arada dayanışma içinde olmaları çok önemli olduğunu,köklerini ait toplumların kimliğini,tarihini,kültürünü yaşayarak öğrenmesinin gereğine Girit ile Mersin arsaında kültür köprüsü oluşturlarak kültürel gezilerle Girit kültürü hep canlı tutulacağı ifade edildi.27 Mart'a Yenişehir Kültür Merkezi'nde düzenlenen İris Mavraki Akdeniz Dostluk Köprüsü Konseri'nde buluşma çağrısı yapıldı.

Sakızlı kahveler içldi.Kandiye ile Melemez Köyü (İhsaniye Köyü) arasında köprüyle sıcak insan ilişkileri kuruldu dost sohpetlerinde. Girit ve Mersin arasında gerçekleştirilen bir dizi etkinlikler gerçekleştirilirken bu haftanın konuğu Girit'ten gelen konuk Anastasia Koutri adlı genç kız damgasını vurdu.Giritçe şarkıların yanı sıra şu an Girit'teki Türklerden haberler getirdi akrabalar hasret giderdi.Girit'in soluğunu taşındı Mersin'e. Anastasia'ya Girit  kültürüne katkısından dolayı plaket verildi.Anastasis,Girit'e gitmek şimdi daha kolay olduğunu,bu mevsimde daha uzcuza bu seyehatin gerçekleşeceği cağrısında bulunarak,Girit'te yaşayan Türklerin mübadil Giritlileri çok özlediğini belirtti.

Sabah kahvaltıyla başlayan kültürel etkinliğe Mersin,Adana ve çevre il ve ilçeden gelenlerin iki farklı mekanda Girit'e özgü hazırlanan kahvaltı sofrasında sıcak çaylar içildi,dileyene keçi südü ikram edilirken sakızlı kahvelerle dün yad edilirken dost meclisinde hep GİRİT anlatıldı.Hopörlerden yükselen Giritçe ve Yunanca şarkılar yeri göğü çınlatırken,Melemez Köyü sokakları Giritçe konuşanların sedalarıyla doldu,köyde yaşayanlar konuklarına girit'e özgü yeşillikleri,zeytinleri,ev fırınında pişen ekmekleri,sirkeler,şaraplar sokak başlarında yöre insanında en çok aranan ve istenenlerdi.

Akşama kadar süren etkinlik başka hafta sonlarında da buluşma sözleri verildi.Köyde yaşayan Giritliler,Girit'e özgü yaşamlarını eski taş evlerde sürdürürken eski evlerde şaraphaneler,zeytin ezme değirmenleri,zeytinyağı imalathaneleri,tarihi evleriyle dünü yaşatmak için can çekişiyor.Sokak aralarındaki fırınlar yanıyor sıcak buram buram buğday kokan ekmek kokularını duyumsuyorsunuz.

Melemez Köyü Girit'e çok benziyor,bir haftasonu konuklarını yeniden ağırlamak için çoktan kolları sıvayıp hazır.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

"zeytin balık" Balık Keyfi Mezitli Liparis'te

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

CKD Kadınları Mersin Viranşehir'de yeni açılan "zeytin balık" buluşması gerçekleştirdi.

CKD üyesi Leman Kanlıoğlu'nun oğluna ait "zeytin balık" balık keyfini hafta sonu CKD dostlarını biraraya getirmenin keyfini çıkarırken mekan sahibi Orkun Koylan,bir birinden leziz taze balıkları konuklarına tadtırırken,deniz ürünlerini lezzetlerini,sundu,konukları balık çorbasıyla karşıladı.

Mezitli Liparis 1- önünde yer alan "zeytin balık" her çeşitten taze balığı ve deniz ürünlerini sunarken,harika bir mekanda balık yeme zevkine de sahip oluyor.Dileyen balığını  ızgarada ve yağda pişiriyor "evda balık kokusu isemiyorum" diyen müşterilerine .

Sağlıklı beslenmede mutfaktan balık eksik edilmemesini belirten "zeytin balık" sahibi Orkun Koylan,güvenilir bir balıkçısı olamlı vatandaşın diyor.Hangi balığın nasıl pişirileceği bilgisi de vererek müşterilerine arzulanan damak zevkine lezzet tarifleri yapıyor.

CKD üyeleri zaman zaman "zeytin balık" buluşmaları gerçekleştirerek destek vereceklerini,yörede güvenle balık alınacak bir yer açılmasının mutluluğunu duydukları ifadesinde bulunuldu.

Mekan son derece hijyenik,tahta masa ve sandalyeler son derece şık,iç donanımlarıyla bir resim galerisini andırırken,dışarıda sanki balkon sefası yapılan bölümüyle açık hafada balık yemenin keyfini çıkarmak için çok özel.

Salih Pala

MERSİN KENT HABER

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

Silifke'nin Yaşayan Son Kore Gazisi'ne Kızı Bakıyor

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Destansı bir tarihin yaşayan kahramanı

İlçemizin Taşucu mahallesinde Silifke’nin  yaşayan Kore Gazilerinden Ahmet Yaşar’a kızı Emine Selçuk bakıyor.

Çanakkale Destanını ve Ulusal Kurtuluş Savaşı destanını yaratan Türk Milleti’nin Türk askeri gücü  1950 yılında başlayan Kore Savaşı’nda da bütün dünyada takdirle karşılanmıştı. Türkiye Birleşmiş Milletler  ile 1950 ‘de Kore’ye asker gönderdi.Koreye giden Türk Tugayı Kunuri’de büyük çarpışmalar vererek Türk Askeri’nin gücünü bütün dünyaya gösterdi. Kore’de ki savaşta birçok şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Yine Türkiye 1974 yılında Uluslararası anlaşmalardan doğan hakkını kullanarak Kıbrıs’ta Rum İşgaline karşı bir çıkarma yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasın da vesile oldu ve Türkleri hürriyete kavuşturdu. Bunun için, o yıllarda Kore’ye giden her Türk askerine, Türkiye’ye döndüğünde Koreli lakabı verildi. Kıbrısta da çıkarma esnasında ve birkaç gün süren savaş sonucunda şehitlerimiz ve gazilerimiz oldu. Kıbrıs Savaşına katılan bir çok askerimize de Türkiye’ye döndükten sonra Girneli, Magosalı gibi isimler takıldı.  Koreli lakabı takılan ve Kore Savaşı’nda Kunuri’de çarpışmış olan, ilçemizde Taşucu mahallesinde yaşamakta olan Kore Gazisi Ahmet Yaşar’ı ziyaret ettim.

Yaklaşık  iki yıldır Alzheimer hastası olan ve sürekli olarak yatarak yaşamını sürdüren Kore Gazisi Ahmet Yaşar, eskiye ait bir şey hatırlayamıyor, konuşamıyor. İki yıl öncesine kadar düzenli olarak yürüdüğünü, insanlarla konuştuğunu ve herkesi hatırladığını belirten eşi ‘’Eşim ile Kore Savaşı’ndan döndükten sonra evlendik. 5 çocuğumuz var. 4’ü erkek biri kız. Üç aydan üç aya  gazilik maaşı alıyor. Ben de yaşlıyım. Ama eşime bakmak zorundayım. Mama ile bebek gibi besliyorum. Ağız yoluyla alamadığı için midesine takılan hortum ile besleniyor.’’aynı mahallede oturan kızları Emine Selçuk sürekli olarakbabasıyla ilgilendiğini ifade etti.

Akrabalarından iki tanesini de Çanakkale Savaşı’nda şehit veren, kendisi de 1950 yılında Kore’de savaşan Kore Gazisi Ahmet Yaşar’ı ziyaretimiz sırasında kızı Emine Selçuk, hastalığını ilk zamanlarında birçok yetkili isme ulaşmak istediğini belirtirken babasının Kore Savaşı’nda sıcak çatışma içerisinde yer aldığını bunu da 2 sene önce bu amansız hastalığın pençesine yakalanıncaya kadar sürekli olarak anılarında anlattığını ve anılarını anlatmayı çok sevdiğini söyledi.Çevresinde Koreli olarak bilinen, yıllarca Silifke’de duvar ustalığı yapan Ahmet Yaşar’ı eşi ise şu şekilde anlattı:

Anılarını anlatmayı çok severdi

Kore Gazisi’nin eşi, savaştan döndüğünde ilk zamanlar hiçbirşey anlatmadığını ama daha sonra açılarak komşulara, çocuklara savaşın zorluğundan bahsettiğini belirterek,’’Biz akrabayız. Savaştan döndükten sonra da evlendik. Anılarında hep, savaşın zorluğundan bahsederdi. Ekmek bulamadıklarını ve mısır yediklerini anlatırdı.Duygulu bir insandı. Yaşadığı zor dönemden dolayı vatanını milletini çok severdi. Mahalledeki çocuklar Ahmet dede bize savaşı anlatır mısın diye etrafında dolaşırlardı.’’ Dedi. Çocuklarından bu yana aynı mahallede oturduklarını belirten akrabaları, ‘’Zaten mahallenin büyük çoğunluğu akraba. Ahmet Yaşar’ın Kore’den dönüşü sonrasında mahallede yaşayanların bir bayram havasında gaziyi karşıladıklarını anlattılar.‘’

Sadece  özel günlerde değil, bizeÇanakkale destanından bu yana ‘’Yurtta Sulh Cihanda Sulh’’ anlayışıyla, dünyanın neresinde olursa olsun zulüm görenlere yardıma koşan Türk Milleti’nin ve Mehmetçiğin gücünü  gösteren, şehitlerimize ve gazilerimize minnettarız.Bize düşen  şehitlerimizin ruhunu yad ile anmak yaşayan gazilerimize de sahip çıkmaktır.

Ahmet Yaşar gibi nice gazilerimize teşekkürü bir borç biliriz.

Burcu Kaya

MERSİN KENT HABER

Milletvekili Uzun, Ankara'da "Mersin Tanıtım Günleri” Etkinliğinde

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

“MERSİN’İ BAŞKENTE TAŞIDIK”

AK Parti Mersin Milletvekili Ahmet Tevfik Uzun,12-15 Mart tarihleri arasında Başkent Ankara Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen “Mersin tanıtım günleri” ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Tanıtım günleri kapsamında 4 günlüğüne Mersin’i Türkiye’nin Başkenti Ankara’ya taşıdıklarını belirten Milletvekili Uzun, tanıtım günlerinin son derece olumlu geçeceğini söyledi.

Tanıtım günleri yapılmasındaki amacın gerek Mersin’in tarihi güzelliklerini gerek manevi değerlerini gerekse kadir şinas insanlarını bütün Başkentlilere tanıtmak olduğunu ifade eden Milletvekili Uzun, bu noktada başarılı olduklarını kaydetti.

“Mersin Tanıtım Günleri” etkinliği çalışmalarının birlik beraberlik içerisinde yürütüldüğünü belirten Uzun, “Mersinliyim” diyen herkesi 12-15 Mart tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde bir araya gelmeye çağırdı.

Ankara'da düzenlenen Mersin Tanıtım Günleri'nin sadece stantlardan ibaret olmadığını kaydeden Uzun, kültürel etkinlikler başta olmak üzere, kentin müziği gibi birçok zenginliklerin tanıtılacağını ifade etti.

Milletvekili Uzun konuşmasına şöyle devam etti: "Herkesin elinden gelen çabayı göstermesi ve katkı sağlaması, organizasyonun başarısı açısından çok önemlidir. Mersinimizin tarihini, kültürünü, mutfağını, bütün değerlerini Ankara'da tanıtacağız. Kentimizi anlatan her türlü materyali, açacağımız sergi ve stantlarla insanların beğenisine sunuyoruz. Turizm potansiyelini artırmak, ilimizin ekonomisine katkıda bulunmak ve ilimizin tanıtımını sağlamak amacıyla ilçeleri ile birlikte sahip olduğu tüm yöresel değerlerin sergilenebilmesi için bu etkinliklere büyük önem veriyoruz."

MERSİN KENT HABER

Mehmet Kara Rüzgarı Daha Bir Kuvvetli Esiyor

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

MHP Mersin Milletvekili Aday Adayı Mehmet Kara, Parti Teşkilatları ve Halkla buluşmalarına devam ediyor.

MHP’de Mersin Merkezin en kuvvetli aday adaylarının başında gösterilen Mehmet Kara, sahalara inerek hem parti teşkilatlarının hem de halkın nabzını tutmaya başladı. Yeni nesil vekil söylemini her platformda yineleyen Kara, milletvekillerinin adına yaraşır bir şekilde, milletin vekili olması gerektiğini, kendisinin de her daim halkın arasında ve halkla iç içe olacağını söyledi.

Madde Bağımlılığına Hayır’dan Çiftlerin Mutluluğu’na

Dur durak bilmeden halkla bir arada olan Kara, Cumartesi günü Toroslar İlçe Teşkilatının ile İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen “Madde Bağımlılığına Hayır” Konferansına katıldı. Buradan hemen sonra Büyükşehir Belediyesinin düzenlemiş olduğu ve 136 çiftin mutluluğa adım attığı toplu nikah törenine katılarak çiftlerin mutluluğuna ortak oldu.

Her Günün Tarihi 8 Mart Olsa

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla Parti Kadın Kolları teşkilatlarını ziyaret eden Kara, burada partili kadınların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Karşılıklı sohbet havasında geçen ziyaretlerde kadınların siyaset sahnesinde ki yerini ve önemini vurgulayan Kara, demokratikleşmenin ve siyasallaşmanın kadınlar tarafından gerçekleştirileceğine bu sebeple de kadınların siyasete, geçmişte olduğundan daha fazla eğilim göstermeleri gerektiğine inandığını söyledi.

Ülkemizde artan kadına şiddet olaylarına da değinen Kara “Hemen her gün bu tür üzücü olayları duymak, görmek gerçekten insanın içini acıtıyor. Daha bir ay önce yanı başımızda gerçekleşen vahşiliğin acısı hala yüreğimizde. Kadına şiddet olaylarında kanunların yaptırımlarının yeterli olmadığı kanaatindeyim. Bu sebeple ceza hükümlerinin daha da ağırlaştırılması taraftarıyım. Bu konuda çalışmalarımızın olduğunu da belirtmek istiyorum. 8 Martlar, kadınlarımıza sembolik sevginin ve saygının gösterildiği bir gün olmaktan öteye gitmeli. Elimizde olsa da her günün tarihini 8 Mart olarak değiştirsek” dedi.

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

SÜ Taşucu MYO'nda Prof.Dr. Karaduman Göreve Başladı

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Selçuk Üniversitesi (SÜ).Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulunda Görev Değişikliği

Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu müdürü Doç. Dr. Aydın Akın yerini Prof. Dr. Mustafa Karaduman’a bıraktı.

Taşucu Meslek Yüksekokulu, kurulduğu günden bu yana Konya’dan haftada bir - iki gün gelen müdürlerle yönetilmekteydi. Bu durum karşısında Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hakkı Gökbel’in kararıyla yüksekokul bünyesinden Silifkeli ve Taşucu’nda ikamet eden bilgi birikimi ve tecrübesiyle her bakımdan kendini yetiştirmiş ve müdürlüğe layık olan Prof. Dr. Mustafa Karaduman müdür olarak atandı. Daha önce iki defaMühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı yapmış olan Karaduman, Selçuk Üniversitesi Silifke-Taşucu Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak atanması Silifke Halkı ve kamuoyu tarafından da sevinçle karşılandı.

Burcu Kaya

MERSİN KENT HABER

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL