Monday, Sep 22nd

Last update:04:50:12 AM GMT

Headlines:
Su Anda Buradasiniz: SİYASET
Hata
  • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)

Siyaset

MARİNA'DA ANADOLU RAPSODİSİ MUHTEŞEMDİ

Anadolu Rapsodisi Büyüledi

Mersin Devlet Opera Ve Balesi Müdürlüğü (MDOB) sanatçıları ve orkestrasının Şef Bujor Hoinici yönetiminde verdiği 'Anadolu Rapsodisi' konserinde renkli görüntüler yaşanırken, sanatseverler gönüllerince eğlenme imkanı buldu.

MDOB konseri Mersin Marina Amfi Tiyatrosu'nda gerçekleştirildi. Konsere CHP Mersin Milletvekili İsa Gök, MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal ile yaklaşık 2 bin kişi katıldı. MDOB orkestrası konserde ilk olarak Şef Bujor Hoinic'in bestesi 'Karadeniz Rapsodisi'ni seslendirerek başladı. Daha sonra ise sahneye gelen solist Mehmet Yılmaz, Bengi İspir Özdülger, Nihan Evren ve Onur Polat, Anadolu Rapsodisi'ni oluşturan 'Açıl Ey Ömrümün Varı', 'Ben Seni Sevduğumi', 'Çökertme', 'Urfa'nın Etrafı', 'Divane Aşık Gibi', 'Çayda Çıra', 'Gaziantep Yolunda', 'Yemen Türküsü', 'Asiye', 'Gelevera Deresi', 'Hekimoğlu', 'Şu Yüce Dağların' ve 'Gökte Yıldız Ay misun' türkülerini senfonik olarak yorumladı. Solistler, izleyenler tarafından büyük alkış aldı. 

Yaklaşık 2 saat süren konser sonunda ise solistler hep birlikte 'Silifke'nin Yoğurdu' isimli türkünün senfonik düzenlemesini seslendirdi. Konsere gelen bazı sanatseverler hareketli türkü karşısında oldukları yerde oynama imkanı buldu. Türkünün sonunda konser alanını dolduran binlerce sanatsever, solistleri uzun süre alkışlarken renkli görüntülerin yaşanmasına neden oldu

“KAHVALTIMI YAPTIM MEYVEM ÇANTAMDA'' ETKİNLİĞİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr.Aytekin Kemik,"Sağlıklı beslenmenin yolu meyve yemektir."dedi. 

          Kemik yaptığı açıklamada;"Sağlık Bakanlığımızca 2014 yılı “Sağlıklı Yaşam ve Hareket Yılı” olarak ilan edilmiştir. Sağlıklı yaşamın en önemli unsurlarından birisi sağlıklı beslenmedir. Toplumumuzda son yıllarda kahvaltı yapma alışkanlığının zayıfladığını gözlemlemekteyiz. Oysa ki öğünler içinde en önemli öğün sabah kahvaltısıdır. Güne istekli başlamada ve elverişli bir biçimde sürdürmede yenilen sabah kahvaltısının miktarı ve içeriği büyük önem taşımaktadır. Kahvaltıda bir bardak süt içmek, 1 adet portakal, domates gibi bir sebze ya da meyve tüketmek güne dinamik ve sağlıklı başlamak açısından atılabilecek en önemli adımdır.

               

Unutulmamalıdır ki:

  • Kahvaltı yapmayan çocukta çalışma ve öğrenme yeteneği düşer, okul başarısı azalır.
  • Yetişkinlerde dikkat azalır ve iş kapasitesi düşer.

 

            Bu kapsamda; öğrencilerimize kahvaltı alışkanlığını kazandırmak ve onları bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Mersin Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile Merkez Yenişehir ilçesi Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerine 17 Eylül 2014 tarihinde saat 09:00'da kahvaltı programı düzenlenmiştir. Düzenlenen programa Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin KEMİK, Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Uzm.Dr. Ferhat COŞKUN, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Programlar Şube Müdürü Dr. Hülya SADIKOĞLU, Diyetisyen Züleyha KAPLAN ve Tuğçe GEZEN, Mersin Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli Şube Müdürü Mehmet AKYOL, Cumhuriyet İlkokulu Müdürü Muharrem UĞUR, Müdür Yardımcısı İsmet KAHRAMAN, Necdet CEYLAN,  Şef Meral AKIŞ ve memur Halil YİĞİTCEOĞLU katıldı.

            Mersin Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aytekin KEMİK;  çocuklara kahvaltı yapmanın yararları, sağlıklı beslenmenin, süt içmenin ve tam buğday ekmeği tüketmenin faydaları, el yıkamanın önemi, dışarıda açıkta satılan ve yabancı kişiler tarafından ikram edilen yiyecekleri tüketmemenin gerekliliği konusunda açıklayıcı bilgiler verdi. Ayrıca gelecek nesillerin sağlıklı olabilmesi için dengeli beslenme ve düzenli egzersiz yapmanın önemini de vurguladı.

 

            Düzenlenen program Yenişehir İlçesi Cumhuriyet İlkokulu’ndaki anaokulu, ilkokul 3 ve 4. Sınıf öğrencilerin tamamına kahvaltı dağıtılarak sonlandı.

 MERSİN KENT HABER

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

Mezitli Belediyesi’nden Görme Engelli Vatandaşlara Taban Takip Sistemi Hizmeti

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Mezitli Belediyesi, kaldırımlarını görme engelli vatandaşlar için yeniden düzenlemeye başladı.

Mezitli Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak gerçekleştirilen kaldırım çalışmaları, görme engelli vatandaşlar göz önüne alınarak yeniden yapılandırılıyor. 2005 yılında yürürlüğe konan 5375 sayılı Engelli Kanununa göre; yedi yıl içerisinde tüm mimari yapıların, engelli vatandaşların durumlarının göz önüne alınarak yapılması ya da yeniden düzenlenmesi ön görülüyordu. Bu kanun çerçevesinde, sokak ve cadde kaldırımlarının ilgili bölümleri yerlerinden sökülerek bu alanlar sarı kabartma şeritler ile döşendi. Görme engelli vatandaşların Mezitli İlçesi’nde rahatlıkla yürüyebilmelerinin sağlanması için bu tür hizmetlere ayrıca önem verdiklerini dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Halkımızın güven ve huzur içinde yaşam sürebilmeleri için gerekli hizmeti sağlamak bizim için esastır. Engelli vatandaşlarımızın gitmek istedikleri yerlere yürüyerek rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlamak içinde gerekli çalışmaları hızlandırıyoruz. Bizlerde bu konuda engelli vatandaşlarımız ile aynı hassasiyeti paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Taban takip sistemini içeren uygulamada, görme engelli vatandaşların, yaya kaldırımlarındaki ulaşımlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor

“ANADOLU RAPSODİSİ” CUMARTESİ MARİNA'DA

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

“Anadolu Rapsodisi” Mersin Marina Amfi Tiyatrosu’nda Mersinlilerle yeniden buluşuyor.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Anadolu’un ulusal ve yöresel halk ezgi ve türkülerinden  seçilerek oluşturulan, Bujor HOINIC’in  “Anadolu Rapsodisi” isimli eserini açık hava konserleri kapsamında 20 Eylül 2014 Cumartesi günü saat: 20.30’da Mersin Marina Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak seslendirecek.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi, Eylül ayında gerçekleştireceği ücretsiz Açık Hava Halk Konserleri’nin ikincisini 20 Eylül 2014 Cumartesi günü saat: 20.30’da Mersin Marina Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak seslendirecek. Şef Bujor Hoinic’in yöneteceği, yine Hoinic’in senfonik düzenlemesini yaptığı Anadolu Rapsodisi eserinin yer aldığı konserde MDOB’un seçkin solistleri; Bengi İspir Özdülger, Nihan Evren, Onur Polat, Mehmet Yılmaz yer alacak. Konserde, Anadolu’nun değişik yörelerinden derlenen; Açıl Ey Ömrümün Varı, Ben Seni Sevduğumi, Çökertme, Urfa’nın Etrafı, Divane Aşık Gibi, Çayda Çıra, Gaziantep Yolunda, Yemen Türküsü, Asiye, Gelevera Deresi, Hekimoğlu, Şu Yüce Dağların, Gökte Yıldız Ay misun, Silifke’nin Yoğurdu isimli türkülerin senfonik düzenlemesinin yanı sıra Hoinic’in Karadeniz Rapsodisi de seslendirilecek.

 

Mersin Devlet Opera ve Balesi Müdür ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal yaptığı açıklamada; “Mersin prömiyerini geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiğimiz, Bujor Hoinic’in düzenlemesini yaptığı Anadolu Rapsodisi’ni Mersin Marina Amfi Tiyatrosu’nda ücretsiz olarak yeniden seslendireceğiz. Mersinlileri,  ve bu eşsiz eseri dinleme şansını kaçıran sanatseverleri 20 Eylül’de Mersin Marina’ya davet ediyoruz” dedi.

AKUT'tan Başkan Tuna'ya Ziyaret

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Göreve geldiği günden bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarıyla koordineli bir çalışma gerçekleştiren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya bir teşekkür plaketi de Arama Kurtarma Derneği (AKUT) Mersin ekibinden geldi.

         AKUT Mersin Ekip Lideri Hakan Topal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı makamında ziyaret ederek, İlçe sınırları içerisinde Alsancak Mahallesi’nde AKUT’a tahsis ettiği hizmet binasından ve desteklerinden dolayı kendisine bir teşekkür plaketi takdim etti.

Ziyaret sırasında, Mersin’de daha önce konuşlanma ve eğitim konusunda büyük sıkıntılar yaşadıklarını hatırlatan AKUT Mersin Ekip Lideri Hakan Topal; “Bizler için büyük önem taşıyan mekan arayışımıza çözüm bulduğu için Başkanımız Hamit Tuna’ya minnettarız. Arama Kurtarma Derneğimize çok değerli bir yer kazandırdı ve bizi onura etti. İnşallah burada yapacağımız eğitim çalışmalarıyla hizmetlerimiz daha da ilerleyecektir. Ve bize ihtiyacı olan her insanın yanında olacağız. Bu çalışmalarımızda Toroslar Belediye Başkanımız Hamit Tuna’nın sayesinde ve destekleriyle olacaktır. AKUT ekibi adına kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.

         Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna ise kendilerine sunulan her hizmet teşekkürünün çalışma şevklerini daha da arttırdığını söyledi.

         Gönüllü vatandaşların oluşturduğu ve çok önemli hizmetler veren AKUT’un, bölgelerinde konuşlanmasının kendileri için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Başkan Tuna; “AKUT, Türkiye’de deprem ve doğal afetlerde öne çıkan çok önemli bir yapıdır. Alınacak tedbirlerle can kaybının en aza indirilmesi mümkündür. Bu nedenle AKUT’un çalışmalarına destek olunması gerekmektedir. Mersin Arama Kurtarma Derneği’nin bölgemizde konuşlanmış olması ve hizmet binasının tarafımızdan tahsis edilmesi bizler için çok anlamlı ve önemlidir. İnşallah herhangi bir sıkıntı ve afet yaşamayız ama her an tetikte olan bu gönüllü ordusuna bugüne kadar sundukları çalışmalarından dolayı teşekkür, başarılarının devamını diliyorum. Bundan sonraki günlerde de desteğimiz ve diyaloglu çalışmalarımız daha da artacaktır” dedi.

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

13. ULUSLARARASI KARACAOĞLAN ŞİİR AKŞAMLARI BAŞLIYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

 Mersin Büyükşehir Belediyesi, kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, yöremizde yaşamış şair ve ozanların yurt içinde ve uluslararası alanlarda tanınması, isim ve eserlerinin tanıtılması, yaşatılması, ilimizde ortak değerlerin paylaşılması ve toplumsal belleğin oluşturulabilmesi amacıyla, 22-25 Eylül 2014 tarihleri arasında 4 gün devam edecek

“13. Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları” adlı etkinlik düzenleyecek.

     Etkinlikle ilgili yazılı bir açıklama yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları’nın hem bölgede hem de yurt çapında kentimizin tanıtımı açısından büyük önem taşıdığını belirterek, “4 gün sürecek olan Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinde, Karacaoğlan’ın gönül deryasıyla Türk dünyasını buluşturacağız. Bu etkinlikte yer alacak bütün sanatçılarımıza, ozanlarımıza, şairlerimize, edebiyatçılarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.” dedi.

     Söz konusu etkinliği 12 yıl boyunca Tarsus’ta gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Kocamaz, “22 Eylül’de Tarsus Şelalesi Karacaoğlan Parkı’nda başlayacak; 23, 24 ve 25 Eylül’de Mersin Kültür Merkezi’nde devam edecek olan bu etkinlikle, Mersin’de 4 gün boyunca şiir dolu akşamlar yaşayacağız. Kültür ve sanata 20 yıl boyunca Tarsus’ta verdiğimiz desteği, bundan sonra tüm Mersin geneline yayacağız. Çünkü Mersin insanı, kültür ve sanat etkinliklerine ilgili insanlardan oluşmakta. Belediyelerin asli görevlerinden birisi de sosyal, toplumsal, sportif ve kültürel etkinliklere öncü ve destek olmaktır. Biz de bu felsefeden yola çıkarak, kentimizde her anlamda bu tür etkinliklere yer veriyoruz ve bundan sonra da vermeye devam edeceğiz.” dedi.

     Başkan Kocamaz mesajının sonunda, “Bu yıl 13.’sünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğimize, tüm sanatsever hemşehrilerimizi davet ediyorum.” dedi.   

TEKELİ; “KADINLAR, SİYASETTE AKTİF ROL ALMALI”

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Semra Tekeli ve Yönetim Kurulu Üyeleri, seçilmiş kadın belediye meclis üyeleriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Seçim öncesi yapılan ve bundan sonra yapılacak çalışmalarla ilgili görüş alışverişinde bulunulduğu değerlendirme toplantısına; MHP İlçe Kadın kolları Başkanları, 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde seçilen MHP’li kadın meclis üyeleri, Belediye Başkanlarının eşleri ve partili bayanlar katıldı.

Yoğun ilgi gösterilen toplantının açılış konuşmasını yapan MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Semra Tekeli, kadınların mutlaka siyasette aktif rol almaları ve desteklenmeleri gerektiğini savundu.

MHP çatısı altında seçim çalışmalarına katılan ve özveri ile çalışan kadın kollarının değerli üyelerine ve destek veren tüm kadınlara teşekkür eden Tekeli; “Seçim süreci ve kampanyamız süresi içerisinde kadınlarımız gece gündüz demeden büyük bir fedakarlık örneği göstererek çalıştılar. Gecesini gündüzüne katan kadınlarımız, İlçe Kadın Kollarımızın değerli Başkanlarının nezdinde ilçelerinde mahalle mahalle, bölge bölge gezerek girilmedik sokak ve ev bırakmadılar. Azimli ve kararlı aynı zamanda disiplinli çalışmaları sonucunda 8 ilçe Belediyesi ile birlikte Büyükşehir Belediyesini aldık. Ancak, bunun yeterli olmadığının bilincindeyiz ve yarın seçim olacakmış gibi çalışmalarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Milliyetçi Hareket Partisi olarak, kadının elinin değdiği her alanda başarı çıtasının daha da yükseldiğini biliyor ve görüyoruz. Kadın seçilmişliğinin arttırılması konusunda da önemli çalışmalar yaptık. Sadece seçim zamanlarında halkla bir araya gelen değil, her zaman halkla iç içe olan bir teşkilat yapısı oluşturduk. Kadınlarımızın mutlaka siyasette aktif rol almalarını savunduk ve destekledik. Kadınların yaşadığı sorunların çözülmesi, kadınların siyasal alanda ve karar mercilerinde yeterince temsil edilmesiyle mümkündür” dedi.

Programı katılımlarıyla şereflendiren tüm misafirlerine teşekkür eden ve desteklerinin devamını bekleyen MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Semra Tekeli; “MHP Mersin İl Kadın Kolları Teşkilatı olarak, kadınlarımız ve kentimiz için neler yapabileceğimiz konusunda bir istişare toplantısı yapmak istedik.Programımızı katılımlarıyla şereflendiren tüm misafirlerimize teşekkür ediyor ve desteklerinizi bekliyoruz. Birlik ve beraberliğimize güç katan;Genel Başkanımız Sayın Dr.Devlet Bahçeli’ye, İl Başkanımız Sayın Sebahattin Kılıç Bey ve İlçe Teşkilatlarımıza, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Burhanettin Kocamaz’a, İlçe Belediye Başkanlarımıza ve teşkilat mensuplarımıza ayrıca teşekkür ediyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum” dedi.

Toplantıda; katılımcılar da birer konuşma yaparak, kadına toplumda ve siyasi hayatta daha çok değer verilmesi gerektiğini vurgulayarak, böyle bir toplantıyı organize eden MHP Mersin İl Kadın Kolları Başkanı Semra Tekeli ve yönetimine teşekkür ettiler.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL