Friday, Oct 24th

Last update:05:05:31 AM GMT

Headlines:
Su Anda Buradasiniz: SİYASET
Hata
  • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)

Siyaset

MERDAK Üyeleri 6. Kez Likya Yolu'nda

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Mersin Dağcılık Spor Kulübü (MERDAK) 

MERDAK Üyeleri 6. Ulusal Likya Yolu Yürüyüşüne Katıldı

üyeleri, Toros Doğa Sporları Kulübü (TODOKS) tarafından düzenlenen "6. Ulusal Likya Yolu Yürüyüşü"ne katıldı.

Ölüdeniz mevkisinden başlayarak Kabak Koyu, Alınca, Sydima, Bel, Belceğiz, Gavurağılı, Pydnai, Karadere Plajları, Letoon, Xanthos, Saklıkent güzergahıyla devam eden yürüyüşe Türkiye genelinden yaklaşık 150 kişi yer aldı.

MERDAK'ı temsilen etkinlikte yer alan 11 üye de 4 gün süren yürüyüşe katılarak parkuru tamamladı.

Yürüyüş sırasında MERDAK üyeleri, diğer doğa spor kulüpleriyle bir sonraki etkinliklerle ilgili görüş alışverişinde de bulundu.

 AA

MEZİTLİ’DE USULSÜZ BİNALAR YIKILIYOR

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Tüm Çalışmalar Yemyeşil Bir Mezitli İçin

Mezitli’de önceki yıllarda yeşil alan ve hizmet alanları üzerine yapılmış her türlü yapı kira sürelerinin sona ermesiyle birlikte yıkılıyor. Yıkılan binalar yerini yeşil alanlara bırakıyor.

Mezitli İlçesi Menderes Mahallesi’nde yıkımı gerçekleşen alanda inceleme yapan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, kamuya ait alanların hiçbir şekilde şahıslar tarafından haksız bir şekilde kullanılmayacağını ifade etti. Mezitli’de yeşil alanların gün geçtikçe daha da artacağını dile getiren Başkan Tarhan, “Göreve gelmeden önce, başkanlıktan önceki söylemlerimin aynısını başkanlığa geldikten sonrada ifade etmiştim. Onlardan biriside, Mezitli’de kamuya ait alanların hiçbir şekilde haksız bir şekilde kullanılamayacağı idi. Bugüne kadar kullanılan alanlar varsa bunlar içinde gereği yapılacak demiştim. Bulunduğumuz yerde de benzer olarak yeşil alan üzerine yapılan ticari bir işletme mevcuttu. Yine aynı şekilde batı tarafta, iki tane daha düzenleme yapacağımız alanlar var. Kasım ayı sonuna doğru bunlarda yıkılacak. Bu alanlarda, yeşil alan düzenlemesi yapılacak. Belediyemiz tarafından yapılan tüm çalışmalar Mezitli’de yaşasın ya da yaşamasın herkesin yararlanması adına gerçekleştirilmektedir” dedi.

MEZİTLİ’DE USULSÜZ BİNALAR YIKILIYOR

Konuyla ilgili çalışmaların devam edeceğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Sahillerde de aynı şekilde yanlış yapılan yapılar yıkılacak. Bu türden yapılar, belediye veya şahıs ayrımı yapılmadan yıkılacaktır. Kira süresi biten bu usulsüz yapıların getirdiği gelire bakılmadan yıkma işlemi gerçekleştirilecektir. Biz olaya mali yönden bakmıyoruz. Burada amacımız belediye gelirlerini arttırmak değil, kamuya ait alanları halkın hizmetine açmaktır. 2015 yılı içerisinde bu yıkılan alanlar, program dâhilinde, park ve dinlenme alanları olarak halkımızın hizmetine sunulacaktır. Mezitli’ye yeni bir yüz yeni bir anlayış geliyor. Bu konuda bize anlayış gösteren esnafımıza ve halkımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Yıkım sırasında gerekli tedbirleri alan belediye ekipleri sorunsuz bir şekilde yıkım işlemini gerçekleştirdi. Yıkım sonrasında Başkan Tarhan ve birim müdürleri bölgede detaylı olarak incelemelerde bulundu.

Muarrem Ayı'nda Oruca Dikkat

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Başkanı Pir Hasan Kılavuz’’ Hz Ali’nin oğulları Kerbala’da şehit edildiği için Anadolu- Kızılbaş Alevileri bu aya Matem ay’ı denmiştir.

Alevilerde oruç tutma baskısı ve zorlaması yoktur.  Oruç tutacak canın, bu ayın anlamını bedenen ve ruhen bilincinde olmalı ve sağlığı yerinde olmalıdır. Aleviler, muharrem orucunda, Kerbela'da Hüseyin'in yolunun kesilip susuz şehit edilmesi nedeniyle mümkün olduğunca sudan uzak durular. Su yerine şerbetli içecek, ayran çay içerler. Hasta, ağır işte çalışanlara su konusunda dikkat etmeli.Aleviler, Matem ayı içerisinde inancı bağlayan eylem ve söylemde  bulunur. İnancı bağlayan eylemler ise, Muharrem Orucu tutmak, dua edilir, deyişler  ve mersiyeler söylemek, Semah dönülür.’’dedi.

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

MESKİ'DEN SU BORCU OLANLARA ÖDEME KOLAYLIĞI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

MESKİ Genel Müdürü Turgut Aybak, "Torba Yasa" kapsamında sağlanan ödeme kolaylığından borcu olan tüm abonelerin faydalanabileceğini belirtti.Mersin'de Su Bedeli Borçlarına Yeni Yapılandırma

Mersin Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Turgut Aybak, "Torba Yasa" kapsamında sağlanan ödeme kolaylığından borcu olan tüm abonelerin faydalanabileceğini belirtti.

Aybak, yazılı açıklamasında, "Torba Yasa" ile su borçlarında yeniden yapılandırma döneminin başladığını bildirdi.

Yasa kapsamında 6552 Sayılı Kanunun Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini anımsatan Aybak, şunları kaydetti:

"Bu kanunla abonelerimize kaçırılmaması ve mutlaka faydalanmaları gereken pek çok imkan sağlanmıştır. Yeni kanunla abonelerimiz, idaremize olan borçlarını yeniden yapılandırabileceklerdir. Kanun kapsamında, idaremiz birimlerine müracaat edilmesi halinde 30 Nisan öncesi borçlar yeniden yapılandırılacaktır. Yapılandırılmış borçlar istenilirse 18, 24, 30 ve 36 ay taksitle de ödenebilecektir. Yapılandırmaya müracaat edilmesi ve taksitlerin düzenli ödenmesi halinde herhangi bir haciz işlemiyle karşılaşılmayacaktır. Başvuruda bulunan abonelerimize ödemelerde nakit ödeme yapmanın yanı sıra kredi kartıyla da ödeme yapma seçeneği sunulmuştur."

Aybak, kanundan yararlanmak isteyen abonelerin kasım ayı sonuna kadar abone numarası ve kimlikleriyle en yakın MESKİ hizmet noktalarına müracaat etmelerini istedi.

AA

İşten Çıkarılan İşçilerin Eylemleri Sürüyor

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü'nde taşeron firmada çalışan ancak sözleşmeleri bittiği için işten çıkarılan DİSK Genel-İş Mersin Şubesi'ne bağlı işçiler, işten çıkarılmalarını protesto etmek amacıyla belediyeye yürüdü. Belediye önünde toplanan işçiler basın

İşten Çıkarılan İşçiler Büyükşehir Belediyesi'ne Yürüdü

açıklaması ve oturma eylemi yaptı.

Öğle saatlerinde İstiklal Caddesi üzerinde bulunan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şubesi önünde bir araya gelen işçiler, buradan sloganlar atarak Büyükşehir Belediyesi'ne doğru yürüdü. Burada işçiler adına açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası Mersin Şube Başkanı Kemal Göksoy, burada çalışan işçilerin alın terleriyle ekmeklerinin, emeklerinin, işlerinin peşinde olduğunu vurgulayarak, "Bildiğiniz gibi taşeron sistemi bu ülkede illet bir sistem. Bu ülkenin kanayan bir yarası. Taşeron sistemden kaynaklı işçilerimiz kurallı, güvenceli bir işi olmadığı gibi iş hakları da işverenlerin iki dudağında, git dedikleri zaman gideceksin, gelme dedikleri zaman gelmeyeceksin gibi bir ortamı beraberinde yaşatıyor. Biz DİSK olarak bu sisteme, bu özelleştirme sistemine tamamen karşıyız, bununla ilgili de genel merkezimiz Anayasa Mahkemesine başvurusunu yapmış bulunmaktadır. Biz atılan işçilerin geri alınmasını istiyoruz. İki kesilen ücretler ödensin. Taşeron firmaları keyfi bir uygulama yapıyor. Toplu iş sözleşme hakkını kazanmış olduğumuz firmada, bu firmadan kazanmış olduğumuz haklarımızı, 13 aydır ödenmesi gereken paraları ödemediği halde, birde işçilerin maaşlarından para kesti. İşçilerin kesintilerini sendika yapmamıştır. İşçilerin kesintilerini yetkili firma keyfi bir şekilde yapmıştır. Buradan da belediyeye sesleniyor. Son yasal düzenlemeler ile beraber işçilerin bütün alacakları, hakkı ve hukukundan birinci derecede sorumlu belediyeler olmuştur. Biz belediye yetkilerine sesleniyoruz. Yetkili firma, işten atılan işçilerin parasını kesmiştir. Firmanın kestiği paraları bir an önce işçilerimiz maaşına, hesabına aktarılması gerekir. Burada ana sorumlu, ana muhatap belediyedir. Bununla ilgili hukuk mücadelemizi veriyoruz" diye konuştu.

İşçilerin ekmeklerine sahip çıkmak için mücadelelerini sürdürdüklerini belirten Göksoy, "İşçilerimizin işten çıkarılmasına yönelik bir furya başlatıldı. Bu furya halen devam ediyoruz. Çıkarılan işçilerimiz halen işlerine geri dönemediler. Sayın Kocamaz'a sesleniyoruz. Siz işçileri işten çıkardığınız zaman iş yerlerinde küçülme yapmadınız, işçi sayısında azalma yapmadınız. Buna rağmen işçileri çıkardınız. Bu çıkarılan işçilerimizi bir an önce işçilere geri döndürün, işe geri alın. Sizin yapmış olduğunuz uygulama doğru bir uygulama, doğru bir yöntem değildir. Burada çalışan, emeğini veren, alın terini döken işçilerimiz sizden bir şey istemiyorlar. Kurban Bayramı'nda kurbanlık seçtiğiniz bu işçiler işlerini, aşlarını, ekmeklerini geri istiyorlar. Siyasi yandaşlarınızın işsiz kalmasının sorumlusu burada çalışan işçi arkadaşlarımız değildir. Bir işçiyi işten atıp yerine işçi alarak boşluğu dolduramazsınız, istihdam yaratamazsınız. İstihdam yaratmak genişleme ile olur. Yenice'den Anamur'a koca bir alan var artık. Bu alanlara daha çok işçi ile başa çıkabilirsiniz. Her yer hizmet bekliyor. Bu hizmeti de işçiler ile yapmak zorundasınız" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından işçiler oturma eylemi yaptı.

İHA

Adana'da Gazete Dağıtıcısının Öldürülmesi Mersin'de Protesto Edildi

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesinin dağıtımını yapan Kadri Bağdu'nun Adana'da öldürülmesi, Mersin'de protesto edildi.

Akdeniz Belediyesi önünde toplanan bir grup, Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesinin dağıtımını yapan Kadri Bağdu'nun Adana'da öldürülmesi ve failin bulunamamasını protesto etti. 

Bağdu'nun fotoğrafının yer aldığı pankartlar taşıyan grup adına açıklama yapan Ergin Çağlar, bir an önce olayın faillerinin açığa çıkarılmasını istedi.

Olayın üstünün örtülmek istendiğini iddia eden Çağlar, olayın aydınlatılmasını beklediklerini söyledi.

Akdeniz Belediyesi adına açıklama yapan Filiz Özcan da, Kadri Bağdu'ya Allah'tan rahmet, ailesine ve Azadiya Welat Gazetesi çalışanlarına başsağlığı ve sabır diledi.

Özgür basına yönelik gerçekleştirilen saldırıyı nefretle kınadıklarını vurgulayan Özcan, "Hükümet yetkililerini ve İçişleri Bakanlığı'nı göreve çağırıyoruz. Alçakça işlenen bu cinayete ortak olmak istemiyorsanız, olayı her yönüyle araştırıp aydınlatın ve saldırıyı gerçekleştiren katilleri yakalayıp bağımsız yargı önüne çıkarın" diye seslendi.

Basın açıklamalarının ardından grup olaysız dağıldı.

AA

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

DERNEKLERİN CEMEVİ BULUŞMASI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

Atatürkçü Düşünce Derneği Ve   Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Mersin Cemevinde Kahvaltıda biraya geldi.

Kahvaltıya , Atatürkçü Düşünce Derneği  Başkanı Saddet Bilir,   Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Maryet Tanlı ,  Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Kadın Kolları Başkanı   Hatice Ataç  ve dernek üyeleri katıldı.

Atatürkçü Düşünce Derneği  Başkanı Saddet Bilir,   derneğin faaliyetleri anlattıktan sonra 29 Ekim’de yapılacak olan  Cumhuriyet Bayramı yürüyüşü için destek istedi.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Maryet Tanlı  ise, Aleviler  ortak paydamız Laik Cumhuriyete, bayrağımıza ,Atatürk ilke  ve devrimlerine  sonuna kadar  sahip çıkacaklar. Aleviler dürüstür,çalışkandır, aydındır, çağdaştır,uygarlıktan yanadır.Aleviler doğaya saygılıdır, yobaz değildir. Kadını  ikinci sınıf vatandaş saymaz. Çarşafa dolamaz .Aleviler ,batıl inançlara  ve hurafelere  inanmaz’’ dedi

Maryet Tanlı ,’’ Bugün  Ülkemizin içine bulunduğu durumun hepimiz farkındayız. Bu nedenle, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Ve Atatürkçü Düşünce derneği olarak  birlik ve beraberliği , barışı  ve hoşgörüyü, kardeşliği pekiştirmek için bugün buradayız. ‘’  

Alevi Kültür Dernekleri  Mersin Şubesi Başkanı Hasan Kılavuz Derneklerin yapmış olduğu ziyaretten çok mutlu olduğunu ifade ederek bundan sonraki eylemlerde birlikte olacaklarını söyledi.

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL