Tuesday, Sep 02nd

Last update:05:54:55 PM GMT

Headlines:
Su Anda Buradasiniz: SİYASET
Hata
  • XML Parsing Error at 2:11. Error 4: not well-formed (invalid token)

Siyaset

DENİZ ALTINDA ZAFER BAYRAMI KUTLAMASI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

30 Ağustos Cumartesi günü LİONSLAR DENIZ ALTINDA ATATURK PORTRESİ VE TÜRK BAYRAĞI AÇARAK ZAFER KUTLAMASI YAPTI..

Ulusumuzun Milli Mücadele sürecindeki en büyük adımı olan; Mustafa Kemal Atatürk ve  Kahraman Ordumuzun elde ettikleri 30 Ağustos-Büyük Taarruz Zaferinin 92. Yıldönümünde; Mersin ve Mezitli ve Pozcu Lions  Kulüpleri olarak  yapmış olduğumuz Zafer Dalışına 118 U Genel Yönetmeni Zehra Gurol’un  ve Yönetim Çevresinin  katılımıyla 110 kişilik Çoban Yıldızı tekne turuyla gerçekleşti.Kulup başkanları ve Mersin Dalış ekibiyle birlikte 10 kişillk profesyonel dalgıçlar denız altında Ataturk Portresi,Türk Bayrağı ve Lions bayraklarının açılımını gerçekleştırıken su ustunde Turk Bayrağı açılarak 10.Yıl Marşımızla Zafer Kutlaması yapıldı .Kesim Başkanı Şenay Turan(4.Kesim) ve Bölge Başkanı (16.Bölge) Sibel Gelbul  tüm kulup başkanları ve uyelerıne teşekkur ederek kutlama ve turun geleneksel hale getırıleceğını özeelıkle vurguladı. 

BAŞKAN ANTMEN"TOPLUMSAL BARIŞ ZEDELENİYOR"ADLİ YILIN BAŞLAMASIYLA İLGİLİ OLARAK DA" ADALET HİSSEDİLMELİ"

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

1 Eylül Dünya Barış Günü’nde, ülkemizde toplumsal barışın günden güne zedelendiği uyarısı yapan Baro Başkanı Antmen, insanlar arasında kutuplaşmanın arttığını vurguladı.

 

 

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, Bir Dünya Barış Günü’ne daha savaş, kan ve gözyaşı içinde girildiğini söyleyerek, “Bizler 1 Eylül Dünya Barış Gününü kutlarken; emperyalist güç odakları da savaşmaya devam ediyor. Bugün Suriye'den Filistin'e, Irak'tan Rojava'ya, Şengal’den Irak Türkmenlerine kadar çatışmaların gölgesinde yaşıyoruz. Emperyalizme karşı kazandığı bağımsızlık savaşı ile tüm dünya milletlerine örnek olan Türkiye bugün, tarihi misyonundan uzaklaşmış; terörist çetelere dur diyemeyen, terör örgütlerinin elindeki tutsaklarını kurtaramayan bir ülke haline getirilmiştir. Dinsel ve mezhepsel söylemlerle halkları birbirine düşüren,  IŞİD çetelerine destek çıkan; Kürecik’e Füze Kalkanı’nı yerleştiren, ama iş barış mesajı yayınlamak olduğunda herkesten çok barış havarisi kesilenlerin bu savaşı durdurmayacağını biliyoruz.

İçinden geçtiğimiz bu karanlık günlerde; ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta Barış, Dünyada Barış’ ilkesinin önemi daha fazla ortaya çıkmıştır. Bu sözün anlam ve önemi anlaşılıp uygulandığı ölçüde ülkemiz ve dünya barışına katkı sağlanabilecektir” dedi.

 

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ KORUNMALI”

 

Dünyada bu gelişmeler yaşanırken ülkemizde de toplumsal barışın günden güne zedelendiğini vurgulayan Antmen, barışçıl gösterilerin dahi polis şiddeti ile bastırıldığı, can kayıplarının yaşandığı Gezi Parkı eylemleri sürecinde insanlar arasında kutuplaşmanın temellerinin atıldığını bildirdi. “Barış ortamının yeniden tesis edilmesi; kendisi gibi düşünmeyenin dışlanması ile değil; eşit, adil ve kardeşçe yaşanacak bir ortamın inşasına bağlıdır” diyen Başkan Antmen, “Mersin Barosu olarak; yurdumuzda bireylerin temel hak ve özgürlüklerin askıya alınmadığı,üstünlerin hukukunun değil hukukun üstünlüğünün egemen olduğu, ülkemizde ve coğrafyamızda yeniden barışın tesis edildiği günleri karşılamak umuduyla; bugüne değin olduğu gibi bu günden sonra da insan haklarını , hukuku ve barışı savunmayı kararlılıkla sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarken; savaş ve çatışmadan arınmış, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşanılan bir Dünya ve Türkiye özleminde olduğumuzu belirtiriz” diye konuştu.

 

 

Başkan Antmen Adili yılın başlaması nedeniyle yaptığı konuşmada“ADALET HİSSEDİLMELİ”dedi.

Hak ihlallerinin had safhaya ulaştığı uyarısını yapan Mersin Barosu, “Adalet hissedilmeli” mesajı vererek, avukat ve hakimlere baskılara boyun eğmeme çağrısı yaptı.

 

Mersin Barosu Başkanlığı, 2014-2015 Adli Yıl Açılış Programı düzenledi. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programa; Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, CHP İl Başkanı M. Faruk Akar ve çok sayıda avukat katıldı. Mersin Büyükşehir Belediye Bandosu’nun da yer aldığı tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra Baro Başkanı Alpay Antmen, Atatürk Anıtı’na çelenk koyarak, bir basın açıklaması yaptı.

Mensubu olmaktan onur ve gurur duydukları hukuk camiasının yeni adli yıla yine sancılı bir biçimde girdiğini söyleyen Başkan Antmen, “Bilindiği gibi; adalet, bir vicdan muhasebesi, bir duygu işi ve bir idealdir. Toplumu oluşturan yurttaşlar arasında adaletin var olduğu hissiyatının yaşayabilmesi hukuk devletinin varlığı ile mümkündür. Adalet için kendine hukuka adamak gerekir. Ne yazık ki bu adli yıla ülkemizde adaletin, hukukun üstünlüğü ile bağımsız ve tarafsız yargı kavramlarının artık toplum kesimlerinde bir anlam ifade etmemeye başladığı, vicdanların kanadığı, kısaca adalet duygusunun toplumda incindiği ve yargının saygınlığına gölge düştüğü günleri yaşayarak giriyoruz.

 “HAK İHLALLERİ HAD SAFHAYA ULAŞMIŞTI”

 

Geride bıraktığımız adli yılda; yargı, siyasal tercihler çerçevesinde yeniden dizayn edilmiş, hukuk sistemimiz her gün darbe almış, toplumun hassasiyetle takip ettiği birçok davada hak ihlalleri had safhaya ulaşmıştır. Artık hiç kimse isimli davaların birer siyasi dava olmadığını söyleyemez. Adalet, bir toplumun can damarıdır. Adalet duygusunun yara aldığı toplumlarda artık bireylerin hak ve özgürlüklerinden söz edilemez. Bu gün güzel ülkemiz ve sevgili halkımız adalet ve hukuk anlamında yalnızdır.Bu gün biz Avukatlara daha büyük özveri ve görev düşmektedir.Bir toplumda bireylerin geleceklerini güvence altında hissedebilmeleri için yargının kurucu unsuru olan savunmanın temsilcisi biz Avukatların görev ve sorumlulukları çok daha önem kazanmıştır. Barolara ve avukatlara yönelen her  saldırı esasen yurttaşlarımıza verilen bir göz dağıdır; savunma hakkı, adil yargılanma hakkı, doğal hakim ilkesi gibi evrensel hukuk ilkeleri, özünde avukatlara değil, yurttaşlarımıza tanınan haklardır. Bu anlamda aslında savunma hakkına yönelen saldırılar yurttaşlarımıza saldırıdır. Bunun böyle bilinmesi gerekir.

Bu nedenle; bağımsız savunmayı dışlayan tarafgir ve ayrıştırıcı söylemlerin başarıya ulaşmaması gerekir. Savunmanın adli yıl açılış törenlerindeki varlığının öneminin Yargıtay Başkanlar Kurulu tarafından vurgulanması böylesi bir ortamda yüreklere su serpmişse de, bu kararın oyçokluğu ile alınması bile çok acıdır. Kim adli yıl açılışında savunma sussun, savunma olmasın diyebilir? Kim savunmayı adalet arayışının dışında tutmak isteyebilir ? tarih, Türk hukuk tarihi bunları yazacaktır” diye konuştu.

Nevid Kodallı Mezarı Başında Şarkılarıyla Marşlarıyla Anıldı

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Türk operasına Atatürk Oratoryosu, Cumhuriyet Kantatı, Van Gogh, Gılgamış Destanı, Hürrem Sultan gibi önemli eserler kazandıran Devlet Sanatçısı Kompozitör Prof. Dr. Nevit Kodallı ölümünün 5'inci yıl dönümünde Mersin'deki mezarının başında marş ve şarkılarla anıldı.

2009 yılında 85 yaşında yaşamını yitirNevit Kodallı, Mezarı Başında Marş ve Şarkılarla Anıldıen 2 çocuk babası Prof. Dr. Nevit Kodallı için, memleketi Mersin'deki Şehir Mezarlığı'nda anma töreni düzenlendi. Anmaya, Kodallı'nın kentte çok sesli müziği yaymak için kurduğu Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı ile üyeler katıldı. Yağcı ve beraberindekiler önce, merhum Kodallı'nın mezarına çiçekler bıraktı. Ardından da dualar okuyup, Kodallı'nın bestelediği marş ve şarkılardan bazılarının seslendirerek andı.

Polifonik Korolar Derneği Başkanı Selma Yağcı, "Çünkü o, Cumhuriyetçi, Atatürkçü, Atatürk'ün kurduğu Musiki Muallim Mektebi'nin etkisinde kalarak Necip Fazıl Akses tarafından yetiştirilmiş biriydi. Cumhuriyet'in önemli değerlerinden birini kaybetmenin, yokluğunun acısını yaşıyoruz" dedi.

DHA

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

BARO BAŞKANI ALPMEN “YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yılında Baro Başkanı Antmen; “Ancak anlaşılan odur ki bağımsızlık, özgürlük, adalet ve istiklalimiz için halen yapacak çok işimiz var” mesajı verdi.

 

 

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 92. yıldönümünü yaptığı yazılı basın açıklaması ile kutladı. “Bugün, Mondros Mütarekesi’yle başlatılan ve Sevr Antlaşması’yla gerçekleştirildiği zannedilen halkımızı Anadolu topraklarından çıkarmak ve tarih sahnesinden silmek isteyen emperyalist güç odaklarına karşı kazanılan büyük zaferin 92. yıldönümüdür” diyen Antmen, 26 Ağustos günü Büyük Taarruz ile başlayan, 30 Ağustos da doruk noktasına ulaşan ve 9 Eylül 1922’de İzmir’de başarı ile noktalanan bağımsızlık mücadelesinin nihai sonucu olan bu kutlu zafer sonrasının Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığını ve bugünlere ulaşılabildiğini belirtti.

 

“HUKUK DEVLETİNDE KARARLIYIZ”

 

“Özgür bir vatandaş olarak yaşadığımız bu topraklardaki istiklalimizi ve istikbalimizi başta Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı kahramanlarına ve Anadolu’da yaşayan herkesin ortak azim, fedakarlık ve emeğine borçluyuz” diyen Antmen, “Ancak anlaşılan odur ki bağımsızlık, özgürlük, adalet ve istiklalimiz için halen yapacak çok işimiz var. Mersin Barosu olarak dün olduğu gibi bugün de; tüm yurttaşların katılımı ile verilen ve sağlanan bu bağımsızlık mücadelesinin bilincinde olarak Cumhuriyetimize, halkımıza, Atatürk ilke ve devrimlerine sahip çıkma; ülkemizde demokratikleşme ve hukuk devletinin egemen olması mücadelesini aynı kararlılıkla sürdüreceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere,bu zaferi bizlere armağan eden İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi, emek veren cephe gerisinde başta kadınlarımız olmak üzere herkesi rahmet, minnet ve şükranla anarken hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” diye konuştu.

ÖKTEN,ZAFER BAYRAMINI KUTLADI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

 AK Parti Mersin Milletvekili ve Dışilişkiler Başkan Yardımcısı Çiğdem Münevver Ökten yayınladığı kutlama mesajında 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

 

Ökten kutlama mesajında "Büyük taaruz,1922 yılının 26 ağustosunda başlayıp 30 ağustosta Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal'in başkomutanlığında Zaferle sonuçlanmıştır. İşte 30 ağustostaki bu muvaffakiyet TC Devletinin temelini oluşturan Zaferin adıdır,

İmkânsızı iman ve inançla başarmanın adıdır,

İşgal devletlerinin ülke sınırlarını sonsuza dek terk etmesinin adıdır

30ağustos; bağımsızlık mücadelesi veren birçok ülkenin ilham ve örnek aldığı kutlu davanın da adıdır. Yalnız bizlerin değil Dünya siyasi tarihini de değiştiren bu zaferde emeği geçen adsız kahramanlardan Atatürk ve silah arkadaşlarından, gazi ve şehitlerimizden Allah razı olsun. ŞairÇamlıbel’in de dediği gibi;

 Bu yolda herkes bir, ey delikanlı

Diriler şerefli, ölüler şanlı

Yurt için savaşan başı dumanlı

Her zaman bu şandan o şana gider.

 Yeni neslin bu şandan ve şereften gerekli payı alması için çaba sarf edenlerikutlarım."dedi.

EĞİTİM SENDİKALARI BASIN AÇIKLAMASI İLE YÖNETİÇİ ATAMALARINI KINADI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

25.08.2014 Pazartesi günü, Aktif Eğitim Silifke Temsilcilik Başkanı Kazım BEKTAŞ, Türk Eğitim Sen Silifke Temsilcilik Başkanı Emin Ali GEZER  ve Eğitim-İş Silifke Temsilcisi Ahmet YILMAZ bir açıklama ile yapılan yönetiçi atamalarını kınadılar. Sendika temsilcileri yaptıkları açıklamada özetle şöyle dediler.

 

Kazım BEKTAŞ (Aktif Eğitim Silifke Temsilcilik Başkanı)

“Hâlihazırda Anayasa Mahkemesinde iptal istemiyle sırasını bekleyen 6528 sayılı kanunla yeniden düzenlenen 652 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmelik ve Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilme Kılavuzunda belirtilen takvime göre 4 yıllık görev süreleri dolan ve 13 Haziran 2014 tarihi itibariyle görevlerinden alınan yaklaşık 16 bin okul müdürünün yeniden görevlendirilebilmeleri için yapılan puanlama süresi 15 Ağustos 2014 Cuma günü tamamlandı. Yapılan puanlama sonucunda 75’in altında puan alarak başarısız sayılan okul müdürleri görevlerinden alınmış ve yöneticilikleri son bulmuş oldu. 75 ve üzeri puan alan müdürler, istemeleri halinde kendi okullarında veya bir başka okulda 4 yıllığına yeniden görev alabilecekler. Değerlendirmeyi yapan komisyonda puanlamanın yüzde 35- 40’ını okuldaki en kıdemli öğretmen, en kıdemsiz öğretmen, öğretmenler kurulunca seçilen 2 öğretmen, okul-aile birliği başkanı ve yardımcısı ile öğrenci meclis başkanı yaptı. Ancak yüzde 60-65 gibi sonucu doğrudan belirleyen kısmını ilçe milli eğitim müdürü ve iki şube müdürü değerlendirdi. Tamamına yakını hükümete yakın sendikanın belirlediği iddia edilen kişilerden oluşan ve yeni atanan İlçe Milli Eğitim Müdürleri ile bir kısmı atamaları iptal edilen, bir kısmı da geçici olarak görevlendirilen şube müdürlerinin, önceden birlikte çalışmadıkları, adını bile bilmedikleri, yeteri kadar tanımadıkları okul müdürlerine 100 puanlık değerlendirmenin 60-65 puanlık kısmını nasıl takdir ettikleri merak konusudur. Kendi sendikalarına üye olmayanların dışlandığı ve hükümete yakın sendikanın hazırladığı listeler üzerinden çalışılarak puanlamaların yapıldığı, diğer sendikalara üye olanlara ise düşük puanların verildiği sonuçların yayımlanmasıyla ortaya çıkmıştır.

Herkes tarafından malum olan sendika üyesi okul müdürlerinin geçer puan aldığı ve geri kalan tüm okul müdürlerinin yandaş sendikaya üye olmadıkları gerekçesiyle adeta cezalandırılarak başarısız sayıldığı bu uygulamayı kınıyoruz. Burada sitemimiz 75 ve üzeri puan alan okul müdürlerine değil, değerlendirmede adil davranmayan ve malum sendikanın hazırladığı listelerle hareket eden yetkilileredir. Yapılan bu hukuksuz işlemin adalet imbiğinden süzülerek hakikatin tecelli edeceğine inanıyor, birileri tarafından başarısız sayılsalar da o müdürlerimizin kamu vicdanında başarılı olduklarını da buradan ilan ediyoruz.”

 

Emin Ali GEZER (Türk Eğitim Sen Silifke Temsilcilik Başkanı)

“Dört yıllık görev sürelerini dolduran okul ve kurum yöneticileri 100 puan üzerinden değerlendirmeye tabi tutulmuş; yapılan değerlendirmede 75 puan ve üzerinde puan alanların görevlendirmeleri uzatılmış, bu puanın altında kalanların ise yöneticilik görevleri sona erdirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken neredeyse her illerimizde tam anlamıyla bir kıyım ve zulüm yaşanmış; yıllarını eğitim yöneticiliğine vermiş, okulunu örnek konuma getirmiş pek çok yöneticiye sırf malum sendika üyesi olmadıkları için 75 puanın altında puan verilerek görevleri sonlandırılmıştır. Bu değerlendirmeleri yapanların birçoğu göreve daha yeni atanmış olup; yönetici ile ilgili bilgi ve kanaat sahibi olmayan kişilerdir. Örneğin ilçemizde yaptığı çalışmalarla yıllardır örnek gösterilen ve değerlendirme sonucu başarısız gösterilen bir okul müdürü, 22.08.2014 günü yapılan müdürler toplantısında kendisi hakkında değerlendirme yapan şube müdürüne kendisinin ve okulununadını, okuluna bugüne kadar gelip gelmediğini sormuş, muhatap olan şube müdürü bunların hiçbirine cevap verememiştir. Adını ve görev yaptığı okulu bilmemesine rağmen değerlendirme yaparak; bu kıyım tablosunun ortaya çıkmasına neden olmuşlardır. Silifke’de yapılan değerlendirmeler neticesinde 23 tane okul müdürü başarısız sayılarak zulme uğratılmıştır. Zulme ve kıyıma uğrayan bu arkadaşlarımızın tek suçu malum sendika üyesi olmamaları, görev yaptıkları okul müdürlüğü görevlerine malum sendika üyesi olan fırsatçıların göz koymasıdır. Bu fırsatçılığı yapan ve buna alet olanları kınıyor kendilerini vicdanları ile baş başa bırakarak Allah’a havale ediyoruz.

Kıyım ve zulüm boyutlarına ulaşan yeniden görevlendirme değerlendirmelerinin iptal edilmesi, eğitim camiasının huzuru ve eğitim sistemimizin geleceği açısından bir zorunluluktur. Bu nedenle yapılan değerlendirmelerin iptal edilmesini ve objektif, hakkaniyetli, başarıveya başarısızlığı esas alacak şekilde yeniden yapılması hususunda, Türk Eğitim Sen olarak, Bakanlığa yazılı başvuruda bulunduk.”

Ahmet YILMAZ (Eğitim-İş Silifke Temsilcilik Başkanı)

“Bilindiği gibi, TBMM Genel Kurulu’nda 1.3.2014 tarihinde kabul edilen Milli Eğitim Temel Kanunu İle Bazı Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 4 yıl görev süresini dolduran tüm okul yöneticilerinin görevden alınmasını öngörmekteydi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın çıkardığı yönetici görevlendirme yönetmeliği çerçevesinde yapılan puanlama sonuçları 21.08.2014 itibarı ile açıklanmıştır.

Milli Eğitim Bakanlığı sınav kazanarak göreve gelenler dâhil tüm okul müdürlerini görevden almış görünmektedir. Görevden alınan okul müdürlerinin yerine yandaş sendika üyesi öğretmenlerin müdür olarak görevlendirileceği açıktır. Milli Eğitim Bakanlığı, AKP zihniyetinde olmayan müdürlerin kıyımını gerçekleştirmiş, hukuksuz uygulamalarına bir yenisini daha eklemiştir.

On binlerce yöneticinin görevinden alınması okulların açılması ile birlikte kargaşa yaşanmasına neden olacak, kariyer ve liyakat gözetmeksizin yapılan görevlendirmeler okullarımızda iş barışını bozacak ve eğitimin niteliğini daha da düşürecektir.

İktidar partisinin sevk ve idaresi altında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı, yıllardır yandaşlarına göre kayırmacı bir sistem oluşturabilmek hiç durmadan düzenleme yapmaktadır. Söz konusu durum da eğitim kurumlarına yandaş yönetici görevlendirme hevesinin güncel örneğidir. Artık atamalarda liyakat ölçütü askıya alınmış, tek ölçü yöneticinin AKP’ye bağlılık derecesi ile AKP’nin yerelleştirmeci ve özelleştirmeci politikalarına hizmet edecek olması haline gelmiştir.

Yıllarca okullarını başarı ile yönetmiş yöneticilerin, öğretmenlerinden, öğrenci temsilcilerinden, velilerden yüksek puan almalarına rağmen, bu puanların Milli Eğitim yöneticilerinin verdiği puanların dörtte birini bile bulmaması, iktidarın bırakın kadrolaşmayı kendisine tamamen ve kayıtsız şartsız biat etmiş yönetici aradığını göstermektedir.

Hedef çok açıktır. Hedef, kamusal temel bir insan hakkı olan eğitimi, paydaş, katılımcılık ve yönetişim adı altında yerellere ve ardından şirketlere hizmet alım yoluyla peşkeş çekmektir. Bu açıdan bakıldığında ise hedef klasik kadrolaşma hedefini çoktan aşmıştır. Genel hedef eğitimin, GATS kapsamında hızla piyasaya açılmasını sağlamak, yerelleşme ve özelleştirme politikasına en iyi hizmeti sunabilecek CEO’ları görevlendirmektir.

Sonuç olarak eğitim yöneticilerinin belirlenmesi ve değerlendirilmesi sürecinde siyasi referanslar değil, liyakat ilkesi temel alınmalıdır. Hukuk büromuz, söz konusu yönetmeliğin yayımlanmasından sonra gerekli hazırlıklarını tamamlayarak yöneticilik için yeterli puan alamayan üyelerimize yönelik dava dilekçesi hazırlamıştır. Eğitim-İş olarak, bu haksız ve hukuksuz uygulamaya karşı gerekli demokratik ve meşru mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

Spor Toto Süper Lig'in 57. Sezonu Başlıyor

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Spor Toto Süper Lig'in 57. sezonu 29 Ağustos günü başlıyor.

İlk ve son sezonlarında Fenerbahçe'nin şampiyon olduğu lig tarihinde, Galatasaray'ın da sarı-lacivertliler gibi 19 zaferi bulunuyor. Ligde Beşiktaş 13, Trabzonspor 6, Bursaspor da 1 şampiyonluk sevinci yaşadı. Bu beş şampiyonun yanı sıra yeni sezonda Sivasspor, Kasımpaşa, Kardemir Karabükspor, Gençlerbirliği, Akhisar Belediyespor, Torku Konyaspor, Eskişehirspor, Çaykur Rizespor, Kayseri Erciyesspor, Gaziantepspor, İstanbul Başakşehirspor, Balıkesirspor ve Mersin İdman Yurdu mücadele edecek.

Futbol Federasyonu Başkanı Orhan Şeref Apak'ın girişimleriyle kurulan ve o dönemdeki adı 'Milli Lig' olan Türkiye Profesyonel Birinci Ligi'nin ilk maçı 21 Şubat 1959'da İzmir'de İzmirspor ile Beykoz arasında oynandı. İzmirspor'un 2-1 kazandığı maçın 11. dakikasında meşin yuvarlağı rakip filelere gönderen Özcan Altuğ, lig tarihine 'ilk golü atan futbolcu' olarak geçti.

1959'da Milli Lig'le başlayan lig tarihinde 51 sezon boyunca Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor dışında şampiyon çıkmamıştı. Ancak 2010 sezonunda Bursaspor bu geleneğe son vererek ligin beşinci şampiyonu olmayı başardı. Lig tarihinde Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 19, Beşiktaş'ın 13, Trabzonspor'un 6, Bursaspor'un da 1 şampiyonluğu bulunuyor.

56 sezonun enleri

Bir Sezonda En Çok Kazanan: Beşiktaş 29, Fenerbahçe 29

Bir Sezonda en Çok Berabere Kalan: Ankaragücü 18

Bir Sezonda En Çok Yenilen: Ankaraspor 34

Bir Sezonda en Çok Gol Atan: Fenerbahçe 103

Bir Sezonda En Çok Gol Yiyen: Ankaraspor 102

Bir Sezonda En Az Kazanan: Ankaraspor 0

Bir Sezonda En Az Berabere Kalan: Ankaraspor 0

Bir Sezonda En Az Yenilen: Galatasaray 0, Beşiktaş 0

Bir Sezonda En Az gol Atan: Ankaraspor 0

ÜST ÜSTE ŞAMPİYONLUK REKORU GALATASARAY'IN

Ligde üst üste şampiyonluk rekoru Galatasaray'a ait. Sarı-kırmızılı takım, Fatih Terim'in teknik direktörlüğü üstlendiği 1996-97, 1997-98, 1998-99 ve 1999-2000 sezonlarında üst üste 4 kez şampiyonluğa ulaşarak tarihi bir başarı yakaladı. Üç sezon üst üste şampiyon olma başarısına ise Trabzonspor ve Beşiktaş sahip. Galatasaray 1970-73, Trabzonspor 1978-81, Beşiktaş da 1989-92 arasında üst üste üçer kez ipi göğüsleyerek tarihe geçti. 1967-1968 sezonunda Fenerbahçe, 1976-1977'de Trabzonspor, 1992-1993'te ise Galatasaray üç büyük kupayı birden (Lig, Türkiye ve Cumhurbaşkanlığı) kazanan takımlar oldu.

BEŞİKTAŞ'IN DERBİ REKORU

Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş arasında oynanan derbilerde bir sezonda oynadığı dört derbi maçını birden, üstelik hiç gol yemeden kazanan tek takım 2002-2003 sezonunda Beşiktaş oldu. Beşiktaş 2002-2003 sezonunda, Fenerbahçe'yi 1-0 ve 2-0, Galatasaray'ı 1-0 ve 1-0'lık skorlarla mağlup etti. Lig tarihinde en fazla puan farkıyla şampiyonluğa ulaşan takım ise Galatasaray. Sarı-kırmızılı ekip 1987-88 sezonunda 90 puanla mutlu sona ulaşırken, ikinci sıradaki Beşiktaş 78 puanda kaldı. Aradaki 12 puanlık fark şimdiye dek şampiyonla ikinci arasındaki en fazla puan farkı olarak kayıtlara düştü. İlk üçte Galatasaray 44, Fenerbahçe 43, Beşiktaş 33, Trabzonspor 22 kez yer aldı.

EN FARKLI SKORLAR

Ligde şimdiye dek en farklı skorlu galibiyeti Beşiktaş elde etti. Siyah-beyazlılar, 56 sezonu geride kalan ligde, 1989-1990 sezonunda İstanbul'da Adana Demirspor'u 10-0 yenerek, tarihi bir galibiyete imza attı. Ligin en çok gol atılan maçı ise 1991-1992 sezonunda oynanan Fenerbahçe-Gaziantepspor müsabakası oldu. Fenerbahçe'nin 8-4 kazandığı maç, 12 kez filelerin havalandığı en gollü karşılaşma olarak tarihe geçti.

LİGİN ŞAMPİYONLARI

1959 Fenerbahçe

1959-1960 Beşiktaş

1960-1961 Fenerbahçe

1961-1962 Galatasaray

1962-1963 Galatasaray

1963-1964 Fenerbahçe

1964-1965 Fenerbahçe

1965-1966 Beşiktaş

1966-1967 Beşiktaş

1967-1968 Fenerbahçe

1968-1969 Galatasaray

1969-1970 Fenerbahçe

1970-1971 Galatasaray

1971-1972 Galatasaray

1972-1973 Galatasaray

1973-1974 Fenerbahçe

1974-1975 Fenerbahçe

1975-1976 Trabzonspor

1976-1977 Trabzonspor

1977-1978 Fenerbahçe

1978-1979 Trabzonspor

1979-1980 Trabzonspor

1980-1981 Trabzonspor

1981-1982 Beşiktaş

1982-1983 Fenerbahçe

1983-1984 Trabzonspor

1984-1985 Fenerbahçe

1985-1986 Beşiktaş

1986-1987 Galatasaray

1987-1988 Galatasaray

1988-1989 Fenerbahçe

1989-1990 Beşiktaş

1990-1991 Beşiktaş

1991-1992 Beşiktaş

1992-1993 Galatasaray

1993-1994 Galatasaray

1994-1995 Beşiktaş

1995-1996 Fenerbahçe

1996-1997 Galatasaray

1997-1998 Galatasaray

1998-1999 Galatasaray

1999-2000 Galatasaray

2000-2001 Fenerbahçe

2001-2002 Galatasaray

2002-2003 Beşiktaş

2003-2004 Fenerbahçe

2004-2005 Fenerbahçe

2005-2006 Galatasaray

2006-2007 Fenerbahçe

2007-2008 Galatasaray

2008-2009 Beşiktaş

2009-2010 Bursaspor

2010-2011 Fenerbahçe

2011-2012 Galatasaray

2012-2013 Galatasaray

2013-2014 Fenerbahçe

LİGİN GOL KRALLARI

1959 Metin Oktay (Galatasaray) 11

1959-1960 Metin Oktay (Galatasaray) 33

1960-1961 Metin Oktay (Galatasaray) 36

1961-1962 Fikri Elma (Ankara Demirspor) 21

1962-1963 Metin Oktay (Galatasaray) 38

1963-1964 Güven Önüt (Beşiktaş) 19

1964-1965 Metin Oktay (Galatasaray) 17

1965-1966 Ertan Adatepe (Ankaragücü) 20

1966-1967 Ertan Adatepe (Ankaragücü) 18

1967-1968 Fevzi Zemzem (Göztepe) 19

1968-1969 Metin Oktay (Galatasaray) 17

1969-1970 Fethi Heper (Eskişehirspor) 13

1970-1971 Ogün Altıparmak (Fenerbahçe) 16

1971-1972 Fethi Heper (Eskişehirspor) 20

1972-1973 Osman Arpacıoğlu (Fenerbahçe) 16

1973-1974 Cemil Turan (Fenerbahçe) 14

1974-1975 Ömer Kaner (Eskişehirspor) 14

1975-1976 Cemil Turan (Fenerbahçe) 17 - Ali Osman Renklibay (Ankaragücü) 17

1976-1977 Necmi Perekli (Trabzonspor) 18

1977-1978 Cemil Turan (Fenerbahçe) 17

1978-1979 Özer Umdu (Adanaspor) 15

1979-1980 Mustafa Denizli (altay) 12 - Bahtiyar Yorulmaz (Bursaspor) 12

1980-1981 Bora Öztürk (Adanaspor) 15

1981-1982 Selçuk Yula (Fenerbahçe) 16

1982-1983 Selçuk Yula (Fenerbahçe) 19

1983-1984 Tarik Hocic (Galatasaray) 16

1984-1985 Aykut Yiğit (Sakaryaspor) 20

1985-1986 Tanju Çolak (Samsunspor) 33

1986-1987 Tanju Çolak (Samsunspor) 25

1987-1988 Tanju Çolak (Galatasaray) 39

1988-1989 Aykut Kocaman (Fenerbahçe) 29

1989-1990 Feyyaz Uçar (Beşiktaş) 28

1990-1991 Tanju Çolak (Galatasaray) 31

1991-1992 Aykut Kocaman (Fenerbahçe) 25

1992-1993 Tanju Çolak (Fenerbahçe) 27

1993-1994 Bülent Uygun (Fenerbahçe) 22

1994-1995 Aykut Kocaman (Fenerbahçe) 27

1995-1996 Şota Arveladze (Trabzonspor) 25

1996-1997 Hakan Şükür (Galatasaray) 38

1997-1998 Hakan Şükür (Galatasaray) 33

1998-1999 Hakan Şükür (Galatasaray) 18

1999-2000 Serkan Aykut (Samsunspo)r 30

2000-2001 Okan Yılmaz (Bursaspor) 23

2001-2002 Arif Erdem (Galatasaray) 21 - İlhan Mansız (Beşiktaş) 21

2002-2003 Okan Yılmaz (Bursaspor) 24

2003-2004 Zafer Biryol (Konyaspor) 25

2004-2005 Fatih Tekke (Trabzonspor) 31

2005-2006 Gökhan Ünal (Kayserispor) 25

2006-2007 Alex De Souza (Fenerbahçe) 19

2007-2008 Semih Şentürk (Fenerbahçe) 17

2008-2009 Milan Baros (Galatasaray) 20

2009-2010 Aziza Makukula (Kayserispor) 21

2010-2011 Alex De Souza (Fenerbahçe) 28

2011-2012 Burak Yılmaz (Trabzonspor) 33

2012-2013 Burak Yılmaz (Galatasaray) 24

2013-2014 Aatif Chahechouhe (Sivasspor) 17 - İstanbul

İHA

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL