Saturday, Apr 19th

Last update:03:11:01 PM GMT

Headlines:
Su Anda Buradasiniz: SİYASET
Hata
  • XML Parsing Error at 2:26. Error 7: mismatched tag

Siyaset

17 Nisan “ Dünya Hemofili Günü”

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

 İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mustafa Kemal BAŞARALI,yaptığı yazılı açıklamada, " Dünya Sağlık Örgütü ve Dünya Hemofili Federasyonunca her yıl, 17 Nisan günü, 1989’dan beri " Dünya Hemofili Günü " olarak kabul edilmektedir. Hafta içerisinde bu hastalığın topluma tanıtılması ve hastaların sorunlarının çözümüne yönelik; halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalık yaratılması için; sağlık personeli, sivil toplum kuruluşları ve medya desteğiyle eğitici kampanyalar yapılmaktadır.

  Hemofili, pıhtılaşma bozukluğuna neden olan, kanamayla ortaya çıkan, nadir görülen bir tür kan hastalığıdır. En sık görülen pıhtılaşma faktörü eksikliği hemofili A ve B dir. X kromozomuna bağlı çekinik kalıtımla geçerler.  Hemofili A faktör VIII, hemofili B faktör IX eksikliğidir.  Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.

   Hemofilinin sıklığı 100.000 erkekte 20 olarak saptanmıştır. Kadınlar genellikle taşıyıcıdırlar ama bazı durumlarda hasta da olabilirler.

          Hemofili hastalığı belirtileri genellikle bebekli/çocukluk dönemlerinde fark edilir. Belirtiler;

 

  • Göbek kordonu kesimi sonrası uzun süren kanama,
  • Sünnette durdurulamayan sızıntı halinde kanama,
  • Ağrı ve şişkinliğe yol açan eklem içi kanama,
  • Enfeksiyon ve cerrahi müdahale, diş çekimi sonrası durmayan kanamalar,
  • Vücutta kolay oluşan morarmalar,
  • Sık burun kanaması,
  • İdrarda kan,

         Hastalığın doğum öncesi tanınması çok önemlidir,  zira bu gerçekleştirilirse sadece gebeliğin sonlandırılması için karar verilebilmekle kalınmaz, aynı zamanda bebeğe anne karnındayken faktör de verilebilir.

        Tedavideki gelişmeler sayesinde, günümüzde hemofilisi olan bir çocuğun normal bir yaşam süresine sahip olması mümkündür. Hemofilinin tedavisi eksik olan faktörün yerine konması ile gerçekleştirilir. Yerine koyma tedavisi hastanın kilosuna göre hesaplanan bir doz verilerek yapılır. Tedavi süresi ağrının ortadan kalkmasına ve eklem hareketlerinin düzelmesine bağlıdır.

        Hemofili hastalığı olan kişiler aspirin kullanmamalı, travma ve ev kazalarına karşı azami dikkat etmelidir.

      İl Sağlık Müdürü Başaralı mesajının son bölümünde,"" Hafta süresince hemofili hastalığı hakkında bilgilenmek, kanamaya meyilli çocuğu olan ailelere hemofilili ile yaşanabileceğini anlatmak, hastalık hakkında bilgilendirme; doğru bilgi sahibi, sorumlu her bireyin görevidir. Farkındalık oluşturmada emeği geçen sağlık çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına ve basınımıza teşekkür eder, hep birlikte sağlıklı günler dilerim." dedi.

MERSİN KENT HABER

                                                                                

BAŞKAN TUNA; “KENTİMİZİN KALKINMASI İÇİN STK’LAR İLE DİYALOĞUMUZ SÜRECEK”

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

10 yıllık görev süresinin ardından 3.dönemine başlayan Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna’ya, tebrik ziyaretleri devam ediyor.

            Toroslar İlçe Kaymakamı Kaya Çıtak, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Gezende Köyü Bardat Yaylası ve Bardat Pazarını Kalkındırma, Güzelleştirme Derneği Başkanı Mehmet Öz ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkanı Hamit Tuna’yı makamında ziyaret ederek, hayırlı olsun dileklerini iletti.

            Ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getiren Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna; “Mersin’in ve Bölgemizin kalkınması için kurum ve kuruluşlar ile sivil yapılarla olan istişaremiz önümüzdeki beş yıl içerisinde de artarak devam edecektir” dedi.

            Başkan Tuna; “Bu ziyaretlerde kısa vadede hem Toroslarımız hem de Mersinimiz için yapılması gereken projeler konusunda fikir alışverişinde bulunduk.Toroslar’ın genişleyen coğrafyasında üretimi desteklemek ve markalaştırmak konusunda beyin jimnastiği yaptık.İşsizlik sorununun çözümüne bir nebzede olsun katkı sağlayacak olan ve Mersin Ticaret Sanayi Odası ile ortaklaşa yürüteceğimiz İSGEV (İçel El Sanatları Geliştirme Vakfı) projesi ile hayata geçirmeyi düşündüğümüz  projeleri görüştük.Sivil yapılarla, meslek odalarıyla olan istişaremiz bundan sonraki süreçte de artarak devam edecektir.Amacımız, mutlu Toroslar, mutlu Mersin ve dolayısıyla mutlu bir Türkiye oluşturmaktır” dedi.

NİSAN AYI OLAĞAN TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİ

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

 Mersin Büyükşehir Belediyesi Nisan ayı olağan Meclis Toplantısı’nın 1. Birleşimi, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz başkanlığında Kongre Merkezi’nde gerçekleşti.

     Toplantı, saygı duruşunun ardından açılış ve yoklama ile bir önceki tutanak özetinin görüşülmesiyle başladı.

     Gündemin üçüncü maddesi olan Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nın 2013 mali yılı faaliyet raporu ile ilgili teklif oy birliği ile kabul edildi. Başkan Kocamaz, 1/100 binlik planın hızlandırılması için gerekli çalışmaların yapılması gerektiğini belirtti. Önümüzdeki günlerde çok seri bir şekilde karar verip, bu planda daha önce yapılan tartışmalarda önerilen konuların yeniden ele alınması ve değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Başkan Kocamaz, “Bakanlığa verilen ve onaylanmak üzere olan 1/100 binlik planda yeni bir organize sanayi bölgesi yok. Şu anda yatırımcıya Mersin’de yer yok ve bununla ilgili bir planlama öngörülmüş değil. Bununla ilgili bazı çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu tür konularda toprak kurulu ile ilgili bazı sıkıntılar da ortaya çıkabiliyor. Yaklaşık 1 ay içerisinde sizlerle ve sivil toplum örgütleriyle yeniden bir araya gelip yol haritası çizeceğiz. 1/5000’lik planla ilgili de, 1/100 binlik planın dışında buna özel bir zaman ayrılması gerekiyor. Bununla ilgili konuyu da biran önce bir araya gelip, tartışıp, sonuçlandırmamız lazım.” dedi.

     Mersin Büyükşehir Belediye Meclis Toplantısı, daha sonra komisyon üyelerinin seçimiyle devam etti. Buna göre Mersin ve Çevresi Turizm Alanı Altyapı Birliği (METAB) asil üyeliğine Mehmet Topkara, Özgür Sanal ve Yüksel Çelik, yedek üyeliğine Mustafa Çetinkaya ve Ergün Özdemir; Çukurova Belediyeler Birliği asil üyeliğine Mehmet Topkara, Kerim Tufan, Sedat Yeğiner, Abdullah Yılmaz, Hikmet Koç, Ali Rıza Kibrit, Bayram Gönenler, Derya Özinç, Ekrem Bayır, Mehmet Yabalak ve Yüksel Mutlu, yedek üyeliğe ise Kıyas Uslu, Yusuf Özaydın, Muhammed Uçar, Haydar Arıcan, Yılmaz Bekler ve Sakıp Kolancı; Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı Liman Vergi Dairesi Satış Komisyonu’nda görev yapmak üzere asil üyeliğe Abdullah Yılmaz, yedek üyeliğe Yüksel Çelik; Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı Uray Vergi Dairesi Müdürlüğü Satış Komisyonu’nda görev yapmak üzere asil üyeliğe Serdar Arslan, yedek üyeliğe Volkan Şeker; Mersin Vergi Dairesi Başkanlığı İstiklal Vergi Dairesi Müdürlüğü Satış Komisyonu’nda görev yapmak üzere asil üyeliğe Hikmet Koç, yedek ise üyeliğe Yahya Yılmaz seçildi.

     Gündemin diğer maddeleri olan Tarihi Kentler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Avrupa Tarihi Kentler Birliği ile Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye seçiminin, bir sonraki Meclis Toplantısı’na bırakılmasına oy birliği ile karar verildi.

    

     Belediye Meclis Toplantısı’nda ayrıca, 5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. maddesinin (g) fıkrasına göre, adres ve numaralandırmaya ilişkin görevlerin, belediye meclis kararı ile ilçe belediyelerine devredilmesi ile ilgili teklifin görüşülmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Ayrıca, 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 67. maddesine göre gelecek yıllara yaygın hizmet yüklemeleri ile ilgili teklifin görüşülmesi oy çokluğu ile kabul edildi.

     Toplantıda, Belediye ve bağlı kuruluşları ile Mahalli İdare Birlikleri Norm Kadro İlke ve Standartları’na dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğe göre, Mersin Büyükşehir Belediyesi Teşkilat Şeması’nda yapılacak değişiklikler ile ilgili teklifin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

     Komisyonlardan gelen konuların görüşülmesi bir sonraki Meclis Toplantısı’na bırakılırken, dilek ve temennilerin ardından Mersin Büyükşehir Belediyesi Mayıs ayı olağan toplantısının 15 Mayıs’ta yapılmasına karar verilerek, Meclis Toplantısı sona erdi.

AB Uzmanından Mersin Barosu Ziyareti

AB Türkiye Delegasyonu İç Politika uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy,Türkiye genelinde yürüttükleri kadın ve çocuk hakları ihlalleri ile çalışmalar kapsamında Mersin Baro ziyaetinde bulundu.

Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Ece Kovan Demirtaş tarafından kabul edilen AB uzmanı Didem Bulutlar Ulusoy bir süre görüştü.Mersin ile ilgili görüş alış verişinde bulunuldu.

Toplantı basına kapalı devam etti.Mersin Barosu'ndan yapılan açıklamaya göre,Ulusoy'un ziyaretinde  Avrupa Komisyonu'nun her yıl AB'ye katılım sürecinde olan her bir aday ülke için o ülkenin üyeliğe hazırlık sürecinde kaydettiği ilerle meyi değerlendiren bir rapor hazırladığını, Avrupa Komisyonu'nun, İlerleme Raporu'nu Türk hükümetince sunulan bilgilere, Avrupa Parlamentosu rapor ve kararları ile başta Avrupa Konseyi, AGİT ve uluslararası finans kuruluşları olmak üzere uluslararası örgütler ile sivil toplum örgütlerinin değerlendirmelerine dayanarak hazırladığını bilgilerinin paylaşıldığını,Uzman Ulusoy'un şu ifadelere yer verdiği açıklandı "AB'nin bu kapsamda  bütün illeri ziyaret ederek gelişmeler hakkında genel resmi çekmeye çalıştıklarını, toplanan bilgilerin İlerleme Raporu için Brüksel'e bildirdirildiğine yer verildi.

Baro Başkanı Antmen, Ulusoy'un ziyareti ile ilgili açıklamasında Mersin Barosu olarak tespit ettikleri konularda AB Türkiye Delegasyonu'na, özellikle Baro bünyesinde bulunan Kadın, Çocuk ve İnsan Hakları Komisyonları'nın çalışmaları ve ihlaller ile ilgili bilgi verdiklerini kaydetti. Ülke genelinde yargı ve savunmanın yaşadığı sorunlar, uzun tutukluluk süreleri, yargı paketleri konularında da görüş alışverişinde bulunduklarını dile getiren Antmen, "Yargının sorunları, çözüm yolları ile yargının daha işlevsel hale getirilmesi ve ifade özgürlüğünün kullanılmasında yaşanan sıkıntılar ile bu durumların giderilmesi için öneriler sunduk" diye konuştu.

BAŞKAN CAN VE MECLİS ÜYELERİ KATİ MAZBATALARINI ALDI

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Başkan Can "Bütün meclis arkadaşlarımızla beraber şehrimize hizmetler yapacağız"dedi

Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, bütün meclis üyeleri ile birlikte güzel hizmetler yapacaklarını söyledi.

2014 yerel seçimlerinin kesin sonuçlarının açıklanmasının ardından İlçe Seçim Kurulu Belediye Başkanı Şevket Can’a ve meclis üyelerine kati mazbatalarını törenle verdi.

Adliyede yapılan programda Tarsus İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Kadir Abdi İmamoğlu, mazbataları törenle verdi.

Hakim İmamoğlu, “2014 Mahalli İdareler Seçimleri dolayısıyla mazbata töreni için toplanmış bulunuyoruz. Biliyorsunuz, Tarsus ilçemizde yapılan Mahalli İdareler Genel seçimleri sonuçları kesinleşti. Sonuçların kesinleşmesi ile birlikte Belediye Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliğine seçilen arkadaşların kati mazbatalarını teslim etmemiz gerekiyor. Seçimler sonucunda belediye başkanlığını kazanan Sayın Şevket Can’a Belediye Başkanı olduğuna ilişkin mazbatasını takdim ediyoruz. İlçe seçim kurulumuz adına kendisini şahsen tebrik ediyoruz. Aynı zaman da görevinin, gerek kendisine gerekse, Tarsus’umuza hayırlara vesile olmasını temenni ediyoruz” dedi.

İlçe Seçim Kurulu Başkanı İmamoğlu’na teşekkür eden Başkan Can, seçimde görev alan tüm çalışanlara teşekkür etti.

Hizmet için yola çıktıklarını altını çizen Başkan Can, “Bizde Belediye Başkanı mazbatamızı aldık. Şehrimize güzel hizmetler yapmayı Cenab-ı Allah bizlere nasip etsin. Biz Tarsus’ta yaşayan bütün insanlarımızın belediye başkanıyız. Güzel hizmetleri hep birlikte yapmayı, bütün meclis üyesi arkadaşlarımızla beraber sadece bizim siyasi meclis üyelerimiz değil, diğer partili meclis üyeleri ile ortak bir şekilde çalışma yaparak şehrimize güzel hizmetler yapmayı düşünüyoruz. İnşallah hep birlikte ortak düşünce, ortak çalışmayla şehrimize güzel hizmetler yapmayı Cenab-ı Allah bizler nasip etsin diyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Şevket Can ve belediye meclis üyeleri kati mazbatalarını aldılar.  

“Salt’tan Polis Teşkilatına kutlama”

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

AK PARTİ İl Başkanı Salt, Türk Polis Teşkilatı’nın 169. Kuruluş Yıldönümü’nü yaptığı yazılı bir açıklama ile tebrik etti.

 

Ülkelerin kalkınmasında en önemli unsurlardan birinin istikrar olduğunu ve bunun da toplumda huzur ve güven ortamının sağlanmasıyla mümkün olabileceğini ifade eden Adalet ve Kalkınma Partisi Mersin İl Başkanı Mekin Merter Salt yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Türk Polis Teşkilatı, ülkemizde huzur ve güven ortamını sağlarken büyük bir fedakarlık, sabır ve cesaretle hizmetlerini sürdürmekte, her zaman bu bilinç ve anlayışla hareket ederek, görev ve sorumluluklarını kendisine yaraşır biçimde yerine getirmektedir.

 

Hukukun üstünlüğünü, insan haklarına saygıyı ve demokratik toplum düzeninin gereklerini kendisine şiar edindiğine inandığımız Türk Polis Teşkilatı, toplumsal olaylarda sağduyusunu muhafaza etmekte, halkımızla bütünleşerek devlet-millet beraberliğinin en güzel örneklerini sergilemektedir.

 

Türk Polis Teşkilatı, demokratik toplumlarda olduğu gibi; vatandaşların huzur ve güvenliğini sağlamak, temel hak ve özgürlüklerini korumak ve geliştirmek adına her zaman fedakarca ve gerektiğinde canını hiçe sayarak sorumluluklarını yerine getiren bir teşkilattır.

 

Bu duygu ve düşüncelerle Türk Polis Teşkilatımızın 169. Kuruluş Yıldönümü’nü bir kere daha tebrik ediyor, bu vesileyle görevlerini yerine getirirken kahramanca şehit olan polislerimizi de rahmetle anıyor ve görevleri başındaki tüm polislerimize başarılar diliyorum.”

Mısır'daki İdam Kararlarına Kefenli Protesto

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 2
ZayıfEn iyi 

Mersin'de Ak Parti Gençlik Kolları üyeleri, Mısır'da 529 kişiye verilen idam kararını, düzenlendikleri kefenli eylemle protesto etti.

Ak Parti Mersin Gençlik Kolları Başkanlığı'nca düzenlenen eylem, öğle namazı sonrası Ulu Cami önünde yapıldı. Bir kısmı kefen giyen Gençlik Kolları üyeleri, basın açıklaması öncesi genel merkeze gönderilmek üzere idamların durdurulması için imza topladı. Atılan sloganların ardından basın açıklaması yapan Ak Parti İl Gençlik Kolları Başkanı Abdulkadir Çoban, Mısır'ın seçimle iş başına gelen tek Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'nin, 3 Temmuz 2013 tarihinde kanlı bir darbeyle görevden uzaklaştırıldığını hatırlattı.

Sonrasında yaşanan çatışmalarda binlerce insanın hayatını kaybettiğini ifade eden Çoban, "Tüm dünyanın izlemekle yetindiği, adına 'darbe' dahi diyemediği bu süreç, dünya demokrasi tarihine kara bir leke olarak yazılmıştır. Geçen hafta ise, 529 İhvan-ı Müslimin Hareketi taraftarları, yargılandıkları ikinci duruşmada idama mahkum edildi. Darbe hükümetinin hukuksuz yargısı tarafından, tamamen siyasi olarak verilmiş olan idam kara

Haber: Mısır'daki İdam Kararlarına Kefenli Protesto

rları, Mısır'daki antidemokratik sürecin yeni bir yansıması olarak karşımızda durmaktadır" dedi.

Demokrasiyi ve millet iradesini yok sayanların asla başarılı olamayacağını vurgulayan Çoban, "Çünkü hiçbir güç, milletin gücünden üstün değildir. Çözümü darbede arayan vatan haini, vicdan yoksunu insanları tarih asla affetmemiştir, affetmeyecektir" diye konuştu.

Açıklamasında, uluslararası kamuoyunu bu hukuksuz idam kararlarını durdurmaya davet eden Çoban, şöyle devam etti: "Mısır'ın siyasi hayatında tamir edilmesi güç tahribatlara neden olacak idam kararlarının bir an önce kaldırılmasını ve başta Cumhurbaşkanı Mursi olmak üzere tüm siyasilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Tutsak edilen milletin iradesidir."

Açıklamanın ardından imza kampanyası devam ederken, Gençlik Kolları üyeleri, idama mahkum edilen 529 kişi için 529 adet kırmızı karanfil dağıttı.

İHA

Susanoğlu Plajı'nda "Vantilatörlü Serinlik"

Silifke ilçesine bağlı Atakent Belediyesi sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemeleri için halk plajına vantilatörler yerleştirdi.

Sıcaklığın 40 dereceyi bulduğu Atakent Beldesinde, Belediye Başkanı Hasan Uslu, hal plajında denize giren tatilcilerin serinlemeleri amacıyla temin edilen vantilatörleri, zabıta müdürlüğünde görevli personel aracılığıyla sahile yerleştirdi.

Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, beldede tatil yapanlara yönelik uygulamanın, diğer işletmecilere de örnek olması açısından önem taşıdığını söyledi.

Akdeniz Bölgesi'ni etkisini altına alan sıcakların beldelerindeki tatilcilerin yanı sıra, kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Uslu, "Geçen yıl sahillerde buz dağıttık. Bu yıl ise vantilatör koyup, buzlu su dağıtarak tatilcilerimizin serinlemesine yardımcı oluyoruz. Bu uygulamayı sahillerimizde bulunan işletmelere de bildirdik. İşletmeciler de önümüzdeki günlerde benzer uygulama başlatacak. Amacımız vatandaşların rahat bir tatil yapması" dedi.

Bölgede tatil yapan İbrahim Uzun da, uygulamayı ilk kez gördüklerini belirterek, "Bu yıl ilk defa ailemizle Atakent'e geldik. Kavurucu sıcaklarda vantilatörle serinlemenin keyfini çıkarıyoruz" diye konuştu.

AA

Mersin'de Dolu ve Don Üreticileri Vurdu

Kullanıcı Değerlendirmesi: / 3
ZayıfEn iyi 

Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, 29 Mart ile dün gece yaşanan dolu ve dondan dolayı çiftçilerin büyük zarar gördüğünü ifade ederek, "Dolu ve don felaketinde çiçekleri açmış olan şeftali, kayısı, erik, kiraz ve cevizde yüzde 90 ile yüzde 100'lere varan zarar yaşandı. Zaten ekonomik olarak bitmiş olan çiftçilerimizin desteklenmesini istiyoruz" dedi.

Özellikle Mezitli ve Toroslar ilçesinin yukarı bölgelerinde bulunan mahallelerde etkili olan dolu ve don felaketi, çiftçilerin büyük zarar görmesine neden oldu. Konuyla ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, 29 Mart gecesi yaşanan dolu ve don afetinden dolayı yüksek bölgelerde meyve yetiştiriciliği yapan çiftçilerin büyük oranda zarar gördüğünü kaydetti. Bu yıl kışın çok ılık geçtiğini belirten Gökçel, "Sıcaklık ortalamaları yüksekti, yağış olmadı. Dolayısıyla meyve bahçeleri erken çiçeklendi. 29 Mart günü yaşanan dolu ve don olayı çiçekleri açmış olan şeftali, kayısı, erik, kiraz ve cevizde bizim izlenimlerimize göre yüzde 90 ile yüzde 100'lere varan bir oranda zarar verdi. Şu anda Mezitli ve Toroslar ilçelerimizde Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri ile tespitler yapıp, yaşanan afeti belgelemeye çalışıyoruz. Tabi biz tarım sigortası olmayan yerlerde bunu yapıyoruz. Zaten sigortası olanlara sigorta şirketleri bakıyor. Bizim yaptığımız 2090 sayılı Tabi Afetler Yasası'na göre çiftçilerimizin devletten nakit anlamında yardım alabilmeleri ve bu yardımları bir an önce çiftçilerimize yapılabilmesi için bu hasarları biz de rapor haline dönüştürüp ilgililere sunmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

"ZATEN EKONOMİK OLARAK BİTMİŞ OLAN ÇİFTÇİLERİMİZİN DESTEKLENMESİNİ İSTİYORUZ"

Bu çalışmaların sürdüğü sırada dün gecede Toroslar ilçesinin bazı bölgelerinde bir dolu afeti daha meydana geldiğinin bilgisini veren Gökçel, "Bu konularla ilgili tespitleri bitirip bir rapor haline getireceğiz. Beklentilerimiz öncelikle zaten ekonomik olarak bitmiş olan bu çiftçilerimizin desteklenmesini istiyoruz. Geçen yıl bu bölgelerde yine afetler oldu ve çiftçilerimiz ekonomik olarak kötü duruma geldi. Bu da yetmiyor gibi özellikle şeftalinin 25-30 kuruş ortalama fiyatla satılması ekonomik olarak çiftçilerimizi zor duruma düşürdü. Dolayısıyla üstüne gelen bu afet de çiftçilerimizi bitirme noktasına getirdi. Mutlaka çiftçilerimizin bir şekilde desteklenmesi gerekiyor. Devletin yardımlarda bulunması gerekiyor. Bunu biz talep edeceğiz. Tabii ki insanların tarım kredi kooperatiflerinden nakit anlamında aldıkları para var. Aynı zamanda gübredir, kimyasal mücadeleyle ilgili ilaçlardır bunları almışlar. Tabi bunları ödeme tarihleri geldiğinde ödenmesi gerekiyor. İşte bu borçların ertelenmesiyle ilgili taleplerimiz olacak. Dolayısıyla biz bir an önce bu tespitleri tamamlayıp yetkililerden taleplerimizle ilgili bir karşılık aramaya çalışacağız. Bu raporlarımızı genel merkezimize de ulaştıracağız" şeklinde konuştu.

"YAŞANAN ZARAR OLAYI YÜZDE 90 İLE YÜZDE 100 ARASINDA"

Dekar dekar tespitlerin henüz tamamlanmadığının altını çizen Gökçel, "Ama bizim gördüğümüz bahçelerde yaşanan zarar olayı yüzde 90 ile yüzde 100 arasında. Dolayısıyla bu büyük bir hasar. Ama genel üretim alanımızda dekar olarak net bir rakam yok. Geniş alanlarda benim tahminime göre Mersinimizin yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bu ürünlerin yetiştiren yerlerde bu hasar var. Bu hasarlar da yüzde 90 ile yüzde 100 arasında oldu. Dolayısıyla genel olarak yüzde 50 bir zararımız var diyebiliriz Mersin olarak. Bu tabi tahmini bir rakam. Daha çalışmalarımız sürüyor. Muhtarlarımız şu anda liste oluşturuyorlar. Muhtarlar da özellikle isabetli ve doğru tespit yapabilmemiz için çiftçilerimizin söylediklerini doğru alırlarsa, sağlıklı bir sonuç ortaya çıkar" ifadelerini kullandı.

Bu olayın meyve fiyatlarını etkileyip, etkilemeyeceğinin önümüzdeki günlerde görüleceğini vurgulayan Gökçel, "Önceden bir şey söylemek yanlış olur ama bizim sürekli dile getirdiğimiz özelikle yaş sebze ve meyve de arz talebe göre fiyatlar oluşuyor. Ülkemizin değişik yörelerinde bu tür afetler bu sene fazla oldu. Tabii ki bu piyasada ürünün eksilmesine neden olabilir. Dolayısıyla arz biraz azalacağı için talep artı yönde olacaktır. Bu da fiyatlara yansıyabilir. Ancak bu kimi etkiler? Bahçesi veya meyvesi zarar görmemiş insanlar faydalanabilir ama nihayetinde afete maruz kalmış çiftçilerimizin ayağa kalkması zor olur diye düşünüyoruz" dedi. -

iha

Haber: Mersin'de Dolu ve Don Üreticiyi Vurdu

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL